statystyki

Można wnieść sprzeciw wobec zgłoszonego znaku towarowego

autor: KT24.01.2017, 18:00
Symbol znaku towarowego

Jeżeli dojdzie do wniesienia sprzeciwu, to on również musi być umieszczony w bazie danychźródło: ShutterStock

Od 24 grudnia 2016 r. obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące zgłaszania znaków towarowych. Dostosowuje ono przepisy wykonawcze do znowelizowanej ustawy – Prawo własności przemysłowej. Co w efekcie zmieniło się w ochronie znaków towarowych?

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami prawa własności przemysłowej, jeżeli np. przedsiębiorca uprawniony do znaku towarowego dowie się, że zgłoszono do rejestracji inny znak kolidujący z jego wcześniejszym, to może w ciągu trzech miesięcy od oficjalnej publikacji o takim zgłoszeniu wnieść sprzeciw. Po zmianie przepisów pozyskanie wiedzy o zgłoszeniu ma być łatwiejsze. Urząd Patentowy powinien bowiem ujawniać jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem w swoim biuletynie – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od zgłoszenia do rejestracji – podstawowe informacje o zgłoszonym znaku. Nowe rozporządzenie doprecyzowało praktyczne kwestie związane z techniczną stroną ujawnienia, łącznie z określeniem zakresu danych, jakie musi obejmować. Ujawnienie dokonywane jest w publicznie dostępnej bazie danych na stronie internetowej Urzędu Patentowego. Z komunikatu dostępnego na stronach urzędu wynika, że jest to baza Register+.

Jeżeli dojdzie do wniesienia sprzeciwu, to on również musi być umieszczony w bazie danych (oprócz ogłoszenia w „Biuletynie Urzędu Patentowego”). W rezultacie rozporządzenie usankcjonowało dotychczasową praktykę, stwarzając w tym zakresie jednoznaczną podstawę normatywną dla już funkcjonujących baz danych Urzędu Patentowego.


Pozostało jeszcze 30% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane