statystyki

Można wnieść sprzeciw wobec zgłoszonego znaku towarowego

autor: KT24.01.2017, 18:00
Symbol znaku towarowego

Jeżeli dojdzie do wniesienia sprzeciwu, to on również musi być umieszczony w bazie danychźródło: ShutterStock

Od 24 grudnia 2016 r. obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące zgłaszania znaków towarowych. Dostosowuje ono przepisy wykonawcze do znowelizowanej ustawy – Prawo własności przemysłowej. Co w efekcie zmieniło się w ochronie znaków towarowych?

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami prawa własności przemysłowej, jeżeli np. przedsiębiorca uprawniony do znaku towarowego dowie się, że zgłoszono do rejestracji inny znak kolidujący z jego wcześniejszym, to może w ciągu trzech miesięcy od oficjalnej publikacji o takim zgłoszeniu wnieść sprzeciw. Po zmianie przepisów pozyskanie wiedzy o zgłoszeniu ma być łatwiejsze. Urząd Patentowy powinien bowiem ujawniać jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem w swoim biuletynie – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od zgłoszenia do rejestracji – podstawowe informacje o zgłoszonym znaku. Nowe rozporządzenie doprecyzowało praktyczne kwestie związane z techniczną stroną ujawnienia, łącznie z określeniem zakresu danych, jakie musi obejmować. Ujawnienie dokonywane jest w publicznie dostępnej bazie danych na stronie internetowej Urzędu Patentowego. Z komunikatu dostępnego na stronach urzędu wynika, że jest to baza Register+.

Jeżeli dojdzie do wniesienia sprzeciwu, to on również musi być umieszczony w bazie danych (oprócz ogłoszenia w „Biuletynie Urzędu Patentowego”). W rezultacie rozporządzenie usankcjonowało dotychczasową praktykę, stwarzając w tym zakresie jednoznaczną podstawę normatywną dla już funkcjonujących baz danych Urzędu Patentowego.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane