statystyki

Założenie niebieskiej karty nie przesądza o winie

autor: Michalina Topolewska19.01.2017, 07:37; Aktualizacja: 19.01.2017, 09:17
TK uznał jednak, że jej wszczęcie wobec skarżącego nie przełamuje zasady domniemania niewinności

TK uznał jednak, że jej wszczęcie wobec skarżącego nie przełamuje zasady domniemania niewinnościźródło: ShutterStock

Wszczęcie procedury niebieskiej karty jest wynikiem powstania podejrzenia o stosowanie domowej przemocy, ale nie oznacza winy. Nie stanowi więc naruszenia prawa do sądu ani zasady domniemania niewinności.

Tak wynika z postanowienia wydanego przez Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt Ts 339/15), który odmówił nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej. Została ona złożona przez osobę, w stosunku do której wszczęta została procedura NK. Mężczyzna złożył wprawdzie powództwo do sądu o ochronę dóbr osobistych, do których naruszenia miało dojść na skutek założenia mu karty oraz gromadzenia o nim informacji przez gminne zespoły interdyscyplinarne ds. przemocy w rodzinie, ale zostało ono oddalone. Takie samo rozstrzygnięcie przyniosła złożona przez skarżącego apelacja. W związku z tym postanowił wnieść skargę konstytucyjną. Mężczyzna zwrócił się w niej o zbadanie zgodności z konstytucją art. 9c i 9d ust. 4 i 5 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1390) oraz niektórych przepisów rządowego rozporządzenia regulującego procedurę NK.

Skarżący zarzucał im bezprawność w takim w zakresie, w jakim posługują się pojęciem sprawcy przemocy bez udowodnienia winy oraz pozwalają na przetwarzanie gminnym zespołom interdyscyplinarnym danych osobowych osób podejrzanych o domową agresję. Jego zdaniem decydowanie o winie narusza konstytucyjną zasadę domniemania niewinności. Skarżący podkreśla też, że wspomniana ustawa nie przewiduje żadnego nadzoru sądowego nad rozstrzygnięciami zespołów i w ten sposób pozbawia go prawa do sądu. Dodatkowo wskazał na występujące w przepisach ustawy z 29 lipca 2005 r. pominięcie ustawodawcze, bo nie przewidują one regulacji określających moment zakończenia procedury NK.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Aaa(2017-01-20 09:09) Zgłoś naruszenie 192

  Nie przesądza, ale stygmatyzuje. Kładzie cień podejrzeń na człowieka i wzbudza wobec niego nieufność, co w sytuacji toczących się postępowań w sądzie nie pomaga, a wręcz przeszkadza w dochodzeniu sprawiedliwości. Może mieć wpływ na zniekształcenie wyroku, który mógłby być inny, gdyby nie wątpliwość. Poza tym bezradność osoby posądzonej wobec "inwigilujących" ją osób Zespołu Interdyscyplinarnego i całkowita zależność od woli, wiedzy i kompetencji zgromadzonych w nim osób nie jest moim zdaniem bez wpływu na objętą NK osobę - nie dodaje sił, ale je odbiera.

  Odpowiedz
 • A_Szczecin(2017-02-16 14:13) Zgłoś naruszenie 140

  Niestety NK wykorzystywana jest głównie przez kobiety w sprawach rozwodowych, wyniszczenia mężczyzny, jak są dzieci bezpodstawnego ograniczenia ojcu praw. NK można niestety założyć właściwie w każdej chwili, po prostu idąc sobie z jakimś siniaczkiem i powiedzieć, że ten "be" to zrobił, dodać jeszcze hasło znęcanie się psychiczne, bo mąż przyłapywał małżonkę na zdradach z kochankiem i w końcu ze złości coś podwyższonym głosem powiedział... Porozmawiajcie z MOPSami, to się dowiecie jak bardzo NK są nadużywane!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • W.N(2018-10-10 00:00) Zgłoś naruszenie 80

  Państwo dało matką potężny oręż w postaci niebieskiej karty w walce z ojcem. Matka może założyć niebieską kartę ojcu dziecka oskarżając go o pedofilię nie ponasząc przy tym żadnych konsekfencji i śmiejąc mam takie prawo i nic mi nie zrobisz. Całe lato więziła ją w ciemnej pracowni, żeby nie dać ojcu do wspólnego wyjazdu na wczasy.

  Odpowiedz
 • koci wróg(2017-01-20 14:37) Zgłoś naruszenie 70

  Niejasność procedur i agresja aparatu restrykcji instytucji państwowych wobec rodziny (przede wszystkim osoby ojca) powoduje, że można założyć NK ze względu na przemoc nad kotem nawet wtedy gdy i do niej dojść nie musiało.

  Odpowiedz
 • tomek(2017-01-20 00:20) Zgłoś naruszenie 50

  NK daje podstawy żeby zrobić sprawę na niejawnym i ograniczyć prawa np w postepowaniu okołorozwodowym

  Odpowiedz
 • Viking(2018-02-21 00:31) Zgłoś naruszenie 40

  Takie coś jak nk przy rozwodach będzie występować zawsze bo jest to szukanie tz haka na współmałżonka jednak najdziwniejsze jest to ze takie instytucje jak mops i policja przyjmują zawiadomienie osoby poszkodowane bez jakiego kolwiek zastanowienia czy jest to prawda powstało głupie prawo które służy poniżeniu drugiemu małżonkowi zdyskredytowania go a pierwsze pytanie gdzie pracuje i ile zarabia to jest działanie przeciw przemocy a gdzie pytania jak dzieci reagują na kłótnie No i później mops bez poinformowania rodzica przepytuje dzieci w szkole gdzie nikt po za zleceniem sądu nie ma takich uprawnień i nagle kochająca matka jest prostytutka a ojciec pedofilem temu służy nk

  Odpowiedz
 • Kazimierz Andrzej(2019-12-10 11:23) Zgłoś naruszenie 00

  Czlowiek spokojnie niepijacy Ciezko pracujacy Rodzina zalozyla Mu Niebieska Karte bo Stall sie Im juz niepotrzebny Nic z Tym nierobil ale teraz przyjdzie Mu opuscic Dom Sam przeciwko Babce Zonie i dwa Corka jedna pszyszla Pani Dr. Czy moze jakos sie bronic przy dzisiejszych Prawie? Dziekuje Wszystkim za pomoc w rozwiazaniu problemu mojego Znajomego .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane