statystyki

Obsługa prawna: Państwowi giganci zapłacą najwięcej

autor: Emilia Świętochowska04.01.2017, 07:42; Aktualizacja: 28.03.2017, 07:52
prawnik; adwokat

Podmioty uprawnione do korzystania z pomocy prawników PG będą się z nią rozliczać według ośmiu stawek uzależnionych od wartości przedmiotu sporuźródło: ShutterStock

200 tys. zł – tyle wynosi najwyższy roczny abonament za obsługę prawną, który Prokuratorii Generalnej będą płacić przedsiębiorstwa państwowe, agencje rządowe i spółki z udziałem Skarbu Państwa. Wynika to z opublikowanego właśnie projektu rozporządzenia o kosztach zastępstwa procesowego i opinii prawnych zlecanych radcom urzędu.

Proponowane przepisy wprowadzają siedem wysokości abonamentu. Maksymalna będzie obowiązywać przede wszystkim narodowych monopolistów takich jak PKP i GAZ-SYSTEM oraz firmy, w których państwo jest większościowym bądź mniejszościowym udziałowcem (m.in. PZU, KGHM, PGE, Enea, PKO SA i PKN Orlen). Połowę mniej będą musiały wyłożyć na usługi prawnicze Telewizja Polska, Poczta Polska i inne jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, a także ZUS i NFZ, Giełda Papierów Wartościowych i LOT.

Najmniej – tylko 5 tys. zł rocznie – zapłacą za pomoc prawną radców prokuratorii instytuty badawcze, uczelnie publiczne czy państwowe stacje radiowe. Z abonamentu będą natomiast całkowicie zwolnione muzea, parki narodowe i niektóre instytucje kultury.

Podmioty uprawnione do korzystania z pomocy prawników PG będą się z nią rozliczać według ośmiu stawek uzależnionych od wartości przedmiotu sporu. Opłaty te będą pokrywane z abonamentu (gdy zostanie wyczerpany, należności trzeba będzie uregulować w ciągu 14 dni). W przypadku gdy przedmiot sporu jest wart ponad 10 mln zł, państwowi klienci zapłacą najwięcej, bo 70 tys. zł. Sprawa warta od 2 do 5 mln zł będzie kosztować 50 tys. zł. Najniższa stawka – 1,8 tys. zł – będzie dotyczyć sporów, których przedmiotem jest nie więcej niż 5 tys. zł. Wszystkie opłaty wzrosną dwukrotnie, jeśli sprawa będzie się toczyć przed sądem polubownym w Polsce, a trzykrotnie, jeśli Prokuratoria będzie występować przed międzynarodowym trybunałem arbitrażowym. Zgodnie z projektem przepisów godzina pracy radcy urzędu przeznaczona za sporządzenie opinii prawnej będzie kosztować 300 zł. Do wszystkich stawek doliczany będzie jeszcze VAT.


Pozostało jeszcze 12% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • r(2017-01-05 11:21) Zgłoś naruszenie 31

    Cały ten system to kolejny bubel koncepcyjny. Po pierwsze system trzeba było oprzeć o prawników specjalistów. Macie w urzędach setki magistrów prawa - specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, których obecnie państwo traktuje jak powietrze. Jeśli sprawa dotyczy kwestii, które były przenicowane prawnie na wylot, w setkach spraw, to po co tworzyć urząd, który te sprawy będzie miał incydentalnie zamiast skorzystać z tych, którzy już są nauczeni. Ja tego pojąc nie mogę. Masz prawnika, którzy tworzył dziesiątki decyzji, pism, ma opanowaną jakąś dziedzinę prawa i zamiast korzystać z niego, tworzy się prawników uniwersalnych. I tu rodzi się pytanie czy np. lepiej wbijać gwoździa młotkiem czy scyzorykiem szwajcarskim. Druga rzecz to płatność tych usług. One powinny być darmowe dla przedsiębiorstw państwowych, bo powinny być finansowane z podatku.

    Odpowiedz
  • mgr(2017-01-05 11:54) Zgłoś naruszenie 10

    " Macie w urzędach setki magistrów prawa - specjalistów z wieloletnim doświadczeniem," nastepni do zwolnienia w ramach dobrej zmiany

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane