statystyki

Po rocznej wojnie o Trybunał Konstytucyjny doszliśmy do linii frontu, za którą jest już tylko rozproszona kontrola konstytucyjności

autor: Piotr Mgłosiek03.01.2017, 19:00; Aktualizacja: 03.01.2017, 19:37
Skoro sędziowie wybrani w listopadzie 2015 r. zostali powołani na stanowiska wadliwie, co stwierdza orzeczenie TK, to w istocie składy trybunału, w których będą w niedalekiej przyszłości zasiadać, będą „niewłaściwie obsadzone”.

Skoro sędziowie wybrani w listopadzie 2015 r. zostali powołani na stanowiska wadliwie, co stwierdza orzeczenie TK, to w istocie składy trybunału, w których będą w niedalekiej przyszłości zasiadać, będą „niewłaściwie obsadzone”.źródło: Materiały Prasowe

Jeszcze nie wybrzmiało echo gromkich pokrzykiwań jednego z wiceministrów na sędzię, zawierających sugestię wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w związku z decyzją sądu, która politykowi jako stronie nie spodobała się. A już otrzymaliśmy wzmocnienie przekazu słowami samego zwierzchnika, na razie wyłącznie administracyjnego, sądów powszechnych.

Minister sprawiedliwości w wywiadzie radiowym – w odpowiedzi na złożoną na łamach DGP deklarację prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” Krystiana Markiewicza o niestosowaniu się do wyroków TK wydawanych w nieprawidłowym składzie – oświadczył, że „jego orzecznictwo będzie przedmiotem oceny, i będzie brał odpowiedzialność za swoje decyzje”.

Warto dodać, że zdecydowany głos sędziego Markiewicza nie był odosobniony. W podobnym duchu na łamach DGP wypowiedział się sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa. Tutaj co prawda reakcja była inna, ale jak mniemam cel ten sam. Wypada wierzyć w zapewnienia płynące z samego biura CBA, że kontrola oświadczeń majątkowych Waldemara Żurka trwała już od listopada 2016 r. i asumptem do jej wszczęcia nie były słowa sędziego dotyczące stosowania się do przyszłych wyroków TK w składach z udziałem sędziów: Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha.

Proszę wybaczyć, że nie podaję tytułów naukowych szanownych panów sędziów, ale urzędująca od niedawna pani prezes wprowadziła nową świecką tradycję niezamieszczania na stronie internetowej TK w zakładce „Sędziowie Trybunału” tytułów naukowych członków tego gremium, co praktykowano od dekad. Rozumiem, że nie każdy z sędziów ma najwyższy tytuł naukowy „profesora belwederskiego” i pozostałym jest po prostu przykro. Pani prezes mgr Julia Przyłębska wykazała się więc niebywałym taktem i troską.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • Bert(2017-01-03 19:46) Zgłoś naruszenie 164

  Jak się niektórym sędzim chce bawić w politykę, to powinni zostać potraktowani nie jak sędziowie tylko jak politycy.

  Odpowiedz
 • wiktor(2017-01-03 19:56) Zgłoś naruszenie 148

  Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz w PRL-u działała w PZPR, a od 1988 r. była w radzie legislacyjnej komunistycznego rządu i doradzała ekipom Mieczysława Rakowskiego oraz Czesława Kiszczaka. Do TK trafiła w 2010 r. z nominacji Platformy. Wydała książkę „O problemach tworzenia racjonalnego prawa”. Wronkowska, pisząc o praworządności, opierała się m.in. na „dorobku” sowieckiego prawodawstwa, cytując moskiewskie autorytety.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ala Kopytko(2017-01-03 21:41) Zgłoś naruszenie 1210

  Życzę wam, abyście zjechali w oczach czytelników na samo dno. Wasz zajadły antypisizm wywołuje torsje. Pozdrówcie Swetru i jego koleżankę z Portugalii. Żegnam ozięble.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Taka jest prawda ....(2017-01-03 22:12) Zgłoś naruszenie 1111

  Prezes TK p. Rzepliński przejdzie do HISTORII w POLSCE (a także w Europie) jak OBROŃCA KONSTYTUCJI RP przed ZAMACHOWCAMI neo-BOLSZEWCKIMI z PIS , w odróżnieniu od internetowych OBSZCZUMURKÓW ... I JANCZARÓW ze stajni Kaczyńskiego. Nowy skład TK to już jedynie ... ATRAPA TK i tak będzie postrzegany w oczach OPINII Europejskiej.

  Odpowiedz
 • psychiatra Antoniego(2017-01-03 22:32) Zgłoś naruszenie 109

  mgr Julia Przyłębska jest wspomagana w gabinecie premier broszki przez eksperta konstytucyjnego mgr Beatę Kempe, więc spoko.

  Odpowiedz
 • V-2(2017-01-03 20:09) Zgłoś naruszenie 91

  PROFESORÓW, EXPERTÓW W KRAJU PEŁNO JAK ....

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-01-03 22:34) Zgłoś naruszenie 45

  Jaka rozproszona kontrola konstytucyjności ???!!! A jak ona , ta kontrola była , do tej pory , skoro całe ubeckie prawo , + mafijne prawo III RP , bez szwanku , obowiązuje do dziś ??? Po mojemu , matematycznie , to będzie w okolicy zero koma nul . Howgh .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane