statystyki

Konfiskata rozszerzona wkrótce trafi do Sejmu

autor: Emilia Świętochowska21.12.2016, 07:27; Aktualizacja: 21.12.2016, 08:13
prawo

Przyjęty przez rząd projekt wprowadza także domniemanie przestępczego pochodzenia majątku skazanychźródło: ShutterStock

Posłowie dostali zielone światło do zajęcia się projektem przepisów w sprawie konfiskaty rozszerzonej. Wczoraj został on w końcu przyjęty przez Radę Ministrów.

Formalnie projekt ustawy ma wykonywać unijną dyrektywę (2014/42/UE), której termin implementacji minął już 4 października 2015 r. Zawiera on jednak wiele regulacji wykraczających poza prawo UE. Jest nim chociażby przepis pozwalający na orzeczenie przepadku przedsiębiorstwa służącego do popełnienia przestępstwa, ale niebędącego własnością sprawcy (chyba że byłoby to m.in. niewspółmierne do wagi przestępstwa lub wyrządzona nim szkoda nie jest znaczna).

Podobnie unijna dyrektywa nie wymaga przewidzianych w projekcie resortu sprawiedliwości rozległych uprawnień dla policji, ABW i innych służb, jeśli chodzi o dostęp do prywatnych informacji, które mają ułatwić namierzanie majątków przestępczych. Zgodnie z propozycjami ministerstwa funkcjonariusze jeszcze przed wszczęciem śledztwa będą mogli zakładać podsłuchy, kontrolować, co przeglądamy w sieci, czy dość swobodnie sięgać po poufne dane gromadzone przez różne instytucje finansowe (np. o transakcjach giełdowych czy udziałach w funduszach inwestycyjnych). Prokuratura uzyska zaś prawo do kontrolowania i nagrywania rozmów telefonicznych w celu wykrycia majątku gangsterów.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane