statystyki

Sąd przemówi ludzkim głosem. Najpierw do świadków

autor: Piotr Szymaniak13.12.2016, 07:39; Aktualizacja: 13.12.2016, 10:25
sąd

Uproszczenie pism sądowych ma też wymiar ekonomiczny (i nie chodzi tylko o oszczędność papieru)źródło: ShutterStock

Sąd Rejonowy Katowice-Zachód już niedługo zacznie wysyłać do świadków pisma sformułowane w sposób zrozumiały dla przeciętnego obywatela. Pilotaż jest wynikiem współpracy z filologami z Uniwersytetu Wrocławskiego

Ze zrozumieniem urzędowej korespondencji miewają kłopot nie tylko ludzie słabiej wykształceni. Kilka lat temu Andrzej Seremet, wówczas prokurator generalny, a wcześniej przez długie lata sędzia, opowiadał, że został poproszony przez starego przyjaciela o wytłumaczenie mu znaczenia pisma z sądu. – Po pierwszym, szybkim czytaniu z całą pewnością mogłem powiedzieć jedynie tyle, że niewątpliwie jest to pismo z sądu – opowiadał Seremet.

Choć na problem od wielu lat zwracają uwagę np. kolejni rzecznicy praw obywatelskich, sytuacja nie ulega poprawie.

Świadek to nie przestępca

- Bolączką obecnych czasów jest przeładowanie informacyjne i hermetyczny język stosowany nie tylko przez sądy, ale w ogóle urzędy czy banki. My tego nie rozumiemy – mówi Jarosław Gwizdak, prezes katowickiego sądu. Do prac nad uproszczeniem sądowych pism skłoniły go doświadczenia Pracowni Prostej Polszczyzny, prowadzonej na wydziale filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego przez dr. Tomasza Piekota.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Urzednik Administracji.(2016-12-13 12:36) Zgłoś naruszenie 25

  Dlaczego nie cierpie wiekszości prawników. Przyszedł jeden do mnie i pyta się mnie jaki druk ma wypełnić na paszport a ja jemu na to ,zapłać 500 zł za poradę to się dowiesz. Ja bym Im nawet kierunku na drodze za darmo nie wskazał.

  Odpowiedz
 • Wojtek(2016-12-13 14:28) Zgłoś naruszenie 00

  Wszystkie te pouczenia powinny być w zrozumiałym dla wszystkich uczestników procesu języku opracowane na szczeblu Ministerstwa Sprawiedliwości. Następnie powinny być wprowadzone jednolicie do wszystkich sądów i do prokuratury. Tak samo każdy w Polsce sąd powinien posługiwać się ujednoliconym wzorem wyroku, postanowienia czy protokołu (wprowadzonym do Currendy) żeby dokumenty te były w swej graficznej formie takie same w sądzie w Szczecinie i w Zakopanem. Ten temat nie jest uporządkowany od lat.

  Odpowiedz
 • jerzor(2016-12-13 21:56) Zgłoś naruszenie 00

  Poważnie?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane