statystyki

Przemoc domowa: Po zakończeniu procedury niebieskiej karty - monitoring

autor: Michalina Topolewska13.12.2016, 07:22; Aktualizacja: 13.12.2016, 08:58
przemoc domowa

Samorządom brakuje środków na działania adresowane do sprawców przemocy.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje zmiany w przepisach dotyczących zapobiegania domowej agresji. Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, popiera te działania, ale przedstawił własne propozycje w tym zakresie.

Zostały one zawarte w wystąpieniu skierowanym do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny. Rzecznik wskazuje w nim, że szczególnie zasadna jest nowelizacja art. 9b ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1390). Przepis ten reguluje obowiązki członków zespołów interdyscyplinarnych i działających w ich strukturach grup roboczych, w ramach procedury niebieskie karty (NK). Obecnie w przypadku jej zakończenia dalsza sytuacja rodziny, w której dochodziło do przypadków przemocy, nie jest monitorowana. Dlatego rzecznik postuluje, aby wprowadzić wymóg okresowej weryfikacji sytuacji również po zamknięciu NK.

– Prowadząc działania związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie wypracowaliśmy dodatkowe standardy postępowania. Obejmują one też monitoring, na który zwraca uwagę RPO. Byłoby więc dobrym rozwiązaniem uregulować tę kwestię bezpośrednio w przepisach – mówi Hanna Żółkoś-Margońska, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gdyni.

Dodatkowo w opinii rzecznika należy wprowadzić zasady wynagradzania członków zespołów. Ustawa przewiduje bowiem, że przedstawiciele różnych instytucji, w tym policji, służby, zdrowia, oświaty czy organizacji pozarządowych zasiadający w zespołach wykonują swoje zadania w ramach obowiązków służbowych lub zawodowych. Co więcej, nie otrzymują nawet zwrotu kosztów podróży w przypadku, gdy muszą dojechać do innej miejscowości. Adam Bodnar podkreśla, że w odniesieniu do tej grupy osób można wprowadzić podobne zasady jak dla członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych (reguły gratyfikacji ich pracy określa rada gminy).


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane