statystyki

Przemoc domowa: Po zakończeniu procedury niebieskiej karty - monitoring

autor: Michalina Topolewska13.12.2016, 07:22; Aktualizacja: 13.12.2016, 08:58
przemoc domowa

Samorządom brakuje środków na działania adresowane do sprawców przemocy.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje zmiany w przepisach dotyczących zapobiegania domowej agresji. Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, popiera te działania, ale przedstawił własne propozycje w tym zakresie.

Zostały one zawarte w wystąpieniu skierowanym do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny. Rzecznik wskazuje w nim, że szczególnie zasadna jest nowelizacja art. 9b ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1390). Przepis ten reguluje obowiązki członków zespołów interdyscyplinarnych i działających w ich strukturach grup roboczych, w ramach procedury niebieskie karty (NK). Obecnie w przypadku jej zakończenia dalsza sytuacja rodziny, w której dochodziło do przypadków przemocy, nie jest monitorowana. Dlatego rzecznik postuluje, aby wprowadzić wymóg okresowej weryfikacji sytuacji również po zamknięciu NK.

– Prowadząc działania związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie wypracowaliśmy dodatkowe standardy postępowania. Obejmują one też monitoring, na który zwraca uwagę RPO. Byłoby więc dobrym rozwiązaniem uregulować tę kwestię bezpośrednio w przepisach – mówi Hanna Żółkoś-Margońska, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gdyni.

Dodatkowo w opinii rzecznika należy wprowadzić zasady wynagradzania członków zespołów. Ustawa przewiduje bowiem, że przedstawiciele różnych instytucji, w tym policji, służby, zdrowia, oświaty czy organizacji pozarządowych zasiadający w zespołach wykonują swoje zadania w ramach obowiązków służbowych lub zawodowych. Co więcej, nie otrzymują nawet zwrotu kosztów podróży w przypadku, gdy muszą dojechać do innej miejscowości. Adam Bodnar podkreśla, że w odniesieniu do tej grupy osób można wprowadzić podobne zasady jak dla członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych (reguły gratyfikacji ich pracy określa rada gminy).


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane