Sieć Plus pod lupą NRA: Apel o zaprzestanie świadczenia "Usługi prawnik"

autor: Anna Krzyżanowska21.11.2016, 07:27; Aktualizacja: 21.11.2016, 08:15
prawnik; adwokat

Spółka Availo deklaruje jednak, że korzysta z pomocy wyłącznie profesjonalnych pełnomocnikówźródło: ShutterStock

Naczelna Rada Adwokacka domaga się, by sieć Plus zrezygnowała z oferowania i reklamowania „Usługi Prawnik” i zaprzestała czynów nieuczciwej konkurencji. Jeśli operator nie zareaguje, palestra deklaruje podjęcie działań na drodze prawnej.

Reklama


Problem dotyczy nowej oferty operatora. W ramach „Usługi Prawnik” abonenci mogą otrzymać „szybkie i rzetelne porady prawne na telefon”, których udzielą „doświadczeni radcy prawni i adwokaci”. I tak za np. 14,64 zł miesięcznie klienci sieci uprawnieni są do uzyskania jednej porady telefonicznej w miesiącu (bez limitu połączeń w ramach jednej sprawy). Za tę kwotę prawnik ma też opracować raz na sześć miesięcy dokument (np. umowę, pismo urzędowe czy pismo procesowe do wartości przedmiotu 150 tys. zł – z wyłączeniem środków zaskarżenia).

„Analiza znajdujących się na stronie internetowej spółki Polkomtel Sp. z o.o. regulaminów świadczenia usługi (...) prowadzi do wniosku, że powyższa reklama ma charakter kłamliwy i wprowadzający w błąd, a tego typu działalność narusza interesy adwokatów oraz zagraża interesom klientów sieci Plus” – wskazuje w piśmie do operatora adwokat Rafał Dębowski, sekretarz NRA.

I podkreśla, że z regulaminu wynika, iż usługa polega na zorganizowaniu i zapewnieniu przez Plus dostępu do pomocy prawnej świadczonej przez spółkę z o.o. Availo przy wykorzystaniu Centrum Porad Prawnych, w ramach którego porad udzielają adwokaci lub radcowie. „Już samo to wprowadza w błąd klientów Plus co do tego, na czym polega Państwa usługa i kto tak naprawdę świadczy pomoc prawną oraz ponosi za nią odpowiedzialność: czy spółka Polkomtel, co sugerują reklamy i co może wynikać z interpretacji regulaminu, a także ze sposobu zapłaty za usługę, czy spółka Availo, czy też bliżej niezidentyfikowani adwokaci lub radcowie prawni” – zaznacza przedstawiciel adwokatury.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • ja(2016-11-21 11:05) Zgłoś naruszenie 192

    za 4,50 SMS - owo reprezentują klientów przed Sądem a już za 8,20 mogą wysłać MMS - em dowody niewinności w każdej sprawie a gdy wyrok już zapadnie i klient idzie do pierdla to za 7,30 telefonicznie zapobiegną aby w celi nie miał prze...ne Tak mi kiedyś o jednej sieci opowiadał kumpel z celi.

    Odpowiedz
  • cudów nie ma(2016-11-21 12:07) Zgłoś naruszenie 1612

    Trzeba było uwolnić rynek usług prawnych, wtedy porad udzielaliby magistrowie prawa i nie byłoby problemu. Nie czarujmy się, aplikacja nie przygotowuje do udzielania porad prawnych z dowolnej dziedziny prawa. To za mało godzin, żeby nawet pobieżnie zapoznać się z przepisami. Nikt mi nie wmówi, że np. 8 godzin wystarczy, żeby choćby w stopniu minimalnym zrozumieć problematykę ubezpieczeń społecznych albo prawa budowlanego. Albo 16 godzin na prawo pracy albo emergetyczne... itd... Eksperci wyliczają, że aby dojść do poziomu mistrzostwa potrzeba ok. 10 000 godzin specjalizacji. Chcesz być wirtuozem musisz ok. 10 000 godzin wygrać na skrzypkach, albo na kontrabasie. Ale nie na wszystkich instrumentach, bo wtedy możesz być tylko testerem wytrzymałości sprzętu. W innych dziedzinach podobnie. Natomiast szkolenie aplikacyjne utrudnia specjalizację, zmuszając, nie wiadomo po co cywilistów do uczenia się prawa karnego, karnistów do uczenia się cywilnego etc...etc...

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Pytajnik(2016-11-21 16:06) Zgłoś naruszenie 112

    Drogi Andrzeju, czy gdyby PLUS wprowadził usługę TELE DOKTOR za 14,65 zł oferując usługi "renomowanych lekarzy" skorzystałbyś z takiej usługi nie wiedząc kto będzie udzielał Ci porady lekarskiej, gdybyś np. zachorował na gruźlicę? I do kogo miałaby się zwrócić twoja np. zona w przypadku twojego zgonu na skutek wadliwego leczenia?

    Odpowiedz
  • Barbara(2016-11-21 17:11) Zgłoś naruszenie 70

    No przecież jest Tele Doktor (Ja + Zdrowie za 4,99 ). Każdego uszczesliwiaja przy podpisywaniu umowy, aneksu o przedłużenie. M-c gratis a jak zapomnisz dezaktywowac to bulisz. Psu na budę to potrzebne.

    Odpowiedz
  • kuckuck(2016-11-21 10:59) Zgłoś naruszenie 56

    Jako radca prawny - popieram.

    Odpowiedz
  • gość(2016-11-21 11:11) Zgłoś naruszenie 41

    A samorząd radców prawnych chwali się wręcz współpracą z PZU ! PZU co prawda zapewnia swoim klientom, którzy wykupią ubezpieczenie, konkretnego, wybranego przez klienta z isty radcę prawnego, za to radcy prawnemu nie zapewnia wynagrodzenia ..... do czasu uprawomocnienia się wyroku w przyjętej przez radcę sprawie. Czyli przez rok, trzy lata, dziesięć lat....

    Odpowiedz
  • nie mężata(2016-11-21 17:18) Zgłoś naruszenie 32

    Jeśli chodzi o wszelkie reklamy adwokatów na portalach,sieciach telefonii czy gazetach,to popieram adwokatów w tej kwestii.Jest to absolutnie bezsensowny stragan,nie przynoszący dochodu żadnej ze stron.Natomiast posiadanie znanego męża adwokata nie jest reklamą czy nieuczciwą reklamą.Oznacza tylko tyle,że ktoś ma męża,który jest znanym adwokatem.

    Odpowiedz
  • BRAWO pis(2016-11-21 17:12) Zgłoś naruszenie 35

    ale tak działa wolny rynek o co chodzi??

    Odpowiedz
  • Głowa do góry(2016-11-21 23:03) Zgłoś naruszenie 21

    Moim skromnym zdaniem reklama PLUS nie jest szczególnym problemem. Wieloletnie wysiłki rządzących doprowadziły do tego, że określenia "adwokat" czy "radca prawny" ludziom kojarzą się nie z zawodem zaufania publicznego, tylko z kumoterstwem, nepotyzmem, przekrętami itd. Oczywiście jest w tym ziarno prawdy, ale skażono takim postrzeganiem całe środowisko. Z mojego doświadczenia wynika, że sprawy są coraz trudniejsze, przepisy coraz bardziej skomplikowane, a rzetelne wykonanie nawet prostej usługi wymaga często godzin zaangażowania. Nie mówiąc o trudnych przypadkach. Zatem: niech problemy prawne rozwiązują "spece" PLUS GSM; kobiety niech rodzą na podłodze w szpitalach; spółkami Skarbu Państwa niech kierują Misiewicze; pilotami samolotów pasażerskich niech zostaną "eksperci" Maciarewicza itp. itd. Smutne? Wcale nie. Już jest wesoło, a naprawdę śmiesznie to dopiero będzie.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2016-11-21 15:22) Zgłoś naruszenie 23

    Sorry jestem może laikiem, ale nie do końca rozumiem uwagę dotyczącą wprowadzania w błąd Klientów, to, że często operatorzy wykorzystują usługi innych dostawców, to chyba nic nowego i kłamliwego - przecież Orange, T-Mobile, Plus, Play świadczy wiele takich usług dodatkowych (prąd, TV, Ubezpieczenia, gry, muzyka itd.) a usługi prawne to chyba kolejna tego typu usługa. Jak wynika z informacji usługa trochę tańsza niż świadczona w sposób tradycyjny, poza drogą elektroniczną, ale na końcu dla Klienta ważne jest jakoś obsługi i cena. Cena wiadomo jaka jest, a z jakość za tą cenę - rynek zweryfikuje.....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ley(2016-11-21 20:11) Zgłoś naruszenie 13

    Sprawę uczciwości czy solidności zawodowej zostawmy STRONOM TAKIEJ UMOWY, która nie będzie ani lepsza, ani gorsza od umowy rodem z kancelarii - prawnik niczego nie gwarantuje oprócz "wysiłków w kierunku". Dla nadal niezadowolonych - nazwijmy to szczególnym prawem do darmowej porady prawnej, bo taka jest mozliwa.

    Odpowiedz