statystyki

Milczenie jest złotem, szczególnie u członka palestry

autor: Paulina Szewioła18.12.2016, 10:30; Aktualizacja: 18.12.2016, 10:37
Adwokat nie jest zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej.

Adwokat nie jest zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej.źródło: ShutterStock

Adwokat nie jest zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej, nawet jeśli to były klient żąda jego przesłuchania.

STAN FAKTYCZNY

Adwokat A.K. została wyznaczona do prowadzenia z urzędu sprawy studentki, którą w czasie sesji egzaminacyjnej bez powodu wyrzucono z mieszkania w akademiku. Zamiast uczyć się w spokoju do egzaminów, dziewczyna musiała więc zacząć szukać nowego pokoju. W efekcie zdecydowała się wytoczyć powództwo o naruszenie dóbr osobistych przeciwko kierowniczce akademika, która nagle kazała jej się wyprowadzić.

Przydzielona studentce adwokat w pierwszej kolejności postanowiła, że pozwać trzeba nie pracownicę szkoły wyższej, ale jej pracodawcę. Na nic się to zdało, gdyż uczelnia podniosła zarzut przedawnienia, uwzględniony następnie przez sąd okręgowy. Co prawda SO wziął pod uwagę kwestię zgodności upływu terminu z zasadami współżycia społecznego, lecz jednocześnie uznał, że art. 5 k.c. ma charakter wyjątkowy i może być zastosowany tylko po wykazaniu wyjątkowych okoliczności. A powódka, reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, tego nie zrobiła.

Sąd odwoławczy oddalił następnie apelację studentki, twierdząc, podobnie jak sąd I instancji, że roszczenie się przedawniło. Dziewczyna za swoje niepowodzenie zaczęła obwiniać adwokat z urzędu i wniosła przeciwko niej powództwo o odszkodowanie oraz ewentualnie zadośćuczynienie w związku z naruszeniem dóbr osobistych w postaci prawa do rzetelnej reprezentacji w procesie. Zdaniem powódki z powodu nienależytego wykonywania obowiązków przez A.K. to ją obciążono kosztami postępowania apelacyjnego i zażaleniowego w łącznej kwocie 6 tys. zł.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Waw(2016-12-18 13:45) Zgłoś naruszenie 54

    Bezczelna ta studentka. Klasyczny typ ROZCZENIOWY, pod tytulem MNIE SIĘ NALEŻY. pelnomocnik z urzedu (dostaje wrecz grosze czyli de facto doplaca do sprawy), zwolnienie od kosztow sądowych do tego zamiast wdziecznosci, pretensje. Bezczelna smarkula!

    Odpowiedz
  • arek(2016-12-18 22:26) Zgłoś naruszenie 00

    wyrok SR czestochowie w sprawie III K 139 /01 potrzymany po 16latach procesu przez SO W częstochowie z które także wynika że pokrzywdzona prowadząca własną działalność gospodarczą oraz która odmówiła na wezwanie sądu rej złożenia oświadczenia majątkowego nie jest wystarczającą przesłanką do tego aby pokrzywdzoną było stać na ustanowienie z wyboru pomocy prawnej , pomimo tego że przesłąnki do urzędowej pomocy ( zwolnienia z kosztów sądowych i ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika ) przestały istnieć już w 2002r a były nimi tylko tyle albo aż tyle żę jest studentką studiów zaocznych 4 roku , sądu pierwotnie obciążały oskarżonego także kosztami w.w pomocy po czym sąd II instancji uchylał wyrok-i jednocześnie przerzucając w/w koszty na żecz skarbu panstwa

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane