statystyki

Rutynowe kontrole trzeźwości wreszcie będą legalne

autor: Piotr Szymaniak22.09.2016, 11:58; Aktualizacja: 22.09.2016, 12:29
radar

Do tej pory uprawnienia służb do rutynowych kontroli trzeźwości w ramach różnego rodzaju akcji jak znicz czy trzeźwy poranek, były kwestionowane. źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości zmieni przepisy kodeksu drogowego wyraźne przyznając uprawnienia policji do kontroli trzeźwości kierowców, nawet wówczas gdy nie są zatrzymywani za przekroczenie przepisów.

Reklama


Reklama


Nowy art. 129i ust. 3a będzie stanowić, ze w toku kontroli drogowej uprawniony organ kontroli (a więc nie tylko policja ale np. Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa czy Straż Graniczna) będzie mógł poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu.

Z kolei dodanie art. 129j ust. 4a daje uprawnienia organom również do rutynowego przeprowadzenia testów na obecność w organizmie narkotyków.

Do tej pory uprawnienia służb do rutynowych kontroli trzeźwości w ramach różnego rodzaju akcji jak znicz czy trzeźwy poranek, były kwestionowane. Niewątpliwe policja ma prawo do badania alkomatem, ale jedynie w razie podejrzenia, że przestępstwo zostało popełnione po spożyciu alkoholu. A to oznacza, że nijak tych przepisów nie da się stosować podczas prewencyjnych kontroli drogowych, gdy policja zatrzymuje wszystkich kierowców po kolei, a nie jedynie tych, co do których istnieje podejrzenie, że jadą po alkoholu.

W skutek mętnych przepisów kierowcy zaczęli odmawiać poddawania się badaniu żądając od policji podania wyraźnej podstawy prawnej. Na ten problem od dłuższego czasu zwracał uwagę Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, który domagał się od różnych resortów wprowadzenia zmiany przepisów w taki sposób, aby funkcjonariusze mieli wyraźną podstawę prawną do badania trzeźwości również podczas kontroli przesiewowych.

W końcu odpowiedni projekt - który trafił właśnie do konsultacji - przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Mirek(2016-09-22 14:03) Odpowiedz 73

  Kierowca jest rzeczą, niezdolna do odczuwania smrodu plwocin i odchodów kilkuset poprzedników każdego dnia nigdy nie dezynfekowanego przyrządu - przystawianego na 2 mm od nosa i ust i zmuszony do poddania się temu i ma mocno dmuchać, tak aby odchody poprzedników w wyniku częściowego odbicia silnego strumienia powietrza rozbryzgały mu się na języku i ustach, zupełnie a contrario do art. 1 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt, iż zwierzę nie jest rzeczą i jest zdolna do odczuwania cierpienia... Jedno takie badanie i zlikwiduję to jak Quinton brytyjską ustawę antyterrorystyczna... Władza zatrzymuj niewinnych narusza Europejską Konwencje Praw Człowieka i Obywatela... Stop innocent powers illegal, European court rules.. The Strasbourg court ruled it was unlawful for police to use the powers, under section 44 of the Terrorism Act 2000, to stop and search people without needing any. Vide sprawa Gillan and Quinton v. United Kingdom - 4158/05 [2010] ECHR 28 (12 January 2010)

 • No to ...(2016-09-22 19:56) Odpowiedz 30

  ... trzeba zwrócić kasę za mandaty i prawa jazdy za ponadnormatywne wskazania.

 • Sławomir(dzisiaj 17:42) Odpowiedz 00

  I bardzo dobrze. Jak nie masz nic do ukrycia to się poddajesz badaniu i z głowy. Nie rozumiem tego cwaniackiego podejścia. Jak piłeś dzień wcześniej a musisz jechać to poddaj się badaniu wcześniej, czy to na komendzie czy to własnym alkomatem. I po problemie. Nikt nikogo nie zmusza przecież do jazdy na bani albo na kacu. Ja tam zainwestowałem zamiast w mandat to w porządny elektrochemiczny alkomat (alkohit x50) bo na komendę mam za daleko. Może i przydaje się parę razy w miesiącu, ale przynajmniej mam świadomość że jak wsiadam za kółko to jest ok. Przepisy można zmienić zawsze i szybko, ale świadomości niektórych nie zmieni się nigdy.

 • bee(2016-09-24 08:52) Odpowiedz 00

  jutro będą prewencyjnie skanować kieszenie....

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama