statystyki

"Ślub od pierwszego wejrzenia" - show, które budzi wątpliwości prawników

autor: Anna Krzyżanowska12.09.2016, 07:17; Aktualizacja: 12.09.2016, 08:55
małżonkowie, młoda para

Zgodnie z art. 4 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżeństwo przed kierownikiem USC nie może być zawarte przed upływem miesiąca od dnia, w którym przyszli mąż i żona złożą pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu przeszkód dla wstąpienia w związekźródło: ShutterStock

Czy chęć udziału w medialnym show wystarczy do zawarcia ważnego związku małżeńskiego? Prawnicy mają poważne wątpliwości.  „Ślub od pierwszego wejrzenia” to program telewizji TVN, którego emisja miała wystartować wraz z nową, jesienną ramówką.

Jego formuła zakłada, że eksperci łączą w pary nieznające się osoby. Dopasowani szczęśliwcy lądują zaś na ślubnym kobiercu. – Poznają się w dniu swojego ślubu w urzędzie stanu cywilnego. Małżeństwo jest zawierane przed urzędnikiem USC. Po miesiącu pary decydują, czy chcą nadal pozostać razem – opisuje zasady programu Magdalena Belka z biura prasowego TVN.

Oglądalność kontra instytucja

Wrześniowa data premiery została jednak przesunięta. Powód? – Trochę mamy z tym programem kłopotów. Prawne były największe – przyznał niedawno Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN. Dodał, że stacja miała m.in. problemy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, które rozesłało po urzędach stanu cywilnego okólnik z wezwaniem do nieudzielania ślubów uczestnikom programu.

Jak się okazuje, nie tylko resort ma wątpliwości co do przyjętej formuły „Ślubu od pierwszego wejrzenia”. Mnożą je eksperci, których zapytaliśmy o opinię. – Nie znam regulaminu programu. Jestem jednak bardzo ciekawa, jak produkcja rozwiązała chociażby kwestię oświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa – zastanawia się Agata Rewerska, adwokat.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • ada(2016-11-06 11:20) Zgłoś naruszenie 61

  KTO PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚĆ JAK KTÓRAŚ Z OSÓB ZARAZI SIĘ WIRUSEM AIDS , HPV ,CZY ŻÓŁTACZKI. TE KOBIETY TO NIE PROSTYTUTKI , ABY MIAŁY UPRAWIAĆ SEKS W NOC POŚLUBNĄ Z NIEZNANYM SOBIE FACETEM I UDAWAĆ ,ŻE JEST OK. TO PROMOWANIE PATOLOGICZNYCH ZACHOWAŃ. PROGRAM BEZNADZIEJNY DLA LUDZI . KTÓRZY NIE MAJĄ ŻADNYCH ZAINTERESOWAŃ I ŻYJĄ ŻYCIEM OBCYCH SOBIE LUDZI.WIADOMO Z GÓRY , ŻE WSZYSTKIE PARY SIĘ ROZWIODĄ I NIE TRZEBA BYĆ PSYCHOLOGIEM TYLKO WYSTARCZY TROCHĘ ZDROWEGO ROZSĄDKU.

  Odpowiedz
 • GOŚĆ(2016-11-08 14:56) Zgłoś naruszenie 41

  CHORY PROGRAM!

  Odpowiedz
 • ktostam(2017-11-15 03:20) Zgłoś naruszenie 00

  ten program jest na licencji i wszystko w nim jest wyrezyserowane, aktorzy udaja malzenstwo i rodzicow i wszystko jest ok. Warto zwrocic uwage na pewne smaczki uchylajace wiarygodnosc calosci, np. w 2 sezonie na teneryfie ta para ktora za czesto negowala obecnosc kamer

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane