statystyki

Zabezpieczenie nie może być zbyt uciążliwe dla firmy

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.08.2016, 07:28; Aktualizacja: 12.08.2016, 08:11
prawo, biznes, dokument

Sąd okręgowy uwzględnił żądania powodowej firmy i nałożył na pozwaną wskazane zakazyźródło: ShutterStock

Sąd nie może nałożyć na firmę zakazów, które prowadziłyby do niczym nieuzasadnionego ograniczenia możliwości prowadzenia przez nią działalności.

TEZA Zabezpieczenie roszczeń wywodzonych z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji oraz z tytułu ochrony własności nie może powodować, że firma zobowiązana nie będzie miała możliwości kierować do potencjalnych klientów swojej oferty. Zwłaszcza gdy nie ma dowodów na to, że zobowiązana weszła w posiadanie ich danych w sposób bezprawny.

STAN FAKTYCZNY Firma telekomunikacyjna wytoczyła drugiej firmie pozew z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji oraz z tytułu ochrony własności. W trakcie procesu zwróciła się o udzielenie zabezpieczenia jej roszczeń poprzez nakazanie pozwanej m.in. zaniechania nakłaniania abonentów uprawnionej (powodowej firmy) do rozwiązania umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych łączącej ich z uprawnioną, a także zaniechania wykorzystywania danych abonentów uprawnionej w postaci m.in. imienia i nazwiska, danych teleadresowych w celu składania abonentom propozycji zmiany operatora.

Sąd okręgowy uwzględnił żądania powodowej firmy i nałożył na pozwaną wskazane zakazy. Uznał, że żądany sposób zabezpieczenia był adekwatny do rodzaju naruszeń praw uprawnionej, których dopuszczać miała się pozwana i które to naruszenia uprawdopodobnione zostały załączonymi do akt dokumentami. Interes prawny w żądaniu zabezpieczenia wynikał natomiast z potrzeby zapewnienia uprawnionej na czas trwania postępowania ochrony przed ewentualnymi dalszymi naruszeniami jej praw, których skutki trudne byłyby do usunięcia nawet w przypadku uwzględnienia powództwa. Pozwana firma złożyła odwołanie.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane