statystyki

Poszkodowani w wyniku nawałnic mogą liczyć na odszkodowanie

autor: Jan Ludwikowski01.08.2016, 20:00; Aktualizacja: 03.08.2016, 11:43
Najlepszym i powszechnie znanym sposobem zabezpieczenia majątku jest zawarcie umowy ubezpieczenia.

Najlepszym i powszechnie znanym sposobem zabezpieczenia majątku jest zawarcie umowy ubezpieczenia.źródło: ShutterStock

Mieszkam w małej miejscowości, którą nawiedziła nawałnica – opowiada pan Grzegorz. Podczas jednej nocy podmuchy silnego wiatru zerwały dach budynku mieszkalnego, a grad powybijał szyby. Rosnące nieopodal domu drzewo zostało wyrwane z korzeniami i przewróciło się, powodując olbrzymie straty. Zdewastowane jest auto i drogi sprzęt elektroniczny. Nawałnica zniszczyła także uprawy w moim gospodarstwie – pisze zrozpaczony czytelnik

Najlepszym i powszechnie znanym sposobem zabezpieczenia majątku jest zawarcie umowy ubezpieczenia. Często jednak zdarza się, że poszkodowany właściciel nieruchomości zauważa korzyści płynące z polisy dopiero po powstaniu szkody. Może się też okazać, iż składki były odprowadzane, ale umowa wcale nie chroni przed konkretnym zjawiskiem pogodowym, które wyrządziło straty. Dlatego przed akceptacją warunków agenta trzeba dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia!

Ogólne warunki ubezpieczenia wskazują, przed jakimi ryzykami chroni umowa. Ponadto w tym dokumencie należy poszukiwać wszelkich wyłączeń, zastrzeżeń, a także definicji pojęć, które niewątpliwie mają wpływ na ochronę poszkodowanego. Osoby mieszkające na terenach zalewowych powinny ubezpieczyć się od ryzyka powodzi. Zdarzają się jednak przypadki, iż po pobieżnej lekturze dokumentacji decydują się na wybór polisy chroniącej przed zalaniem. Ubezpieczyciele w takich warunkach odmawiają wypłaty odszkodowania w razie zniszczenia nieruchomości choćby wskutek nawałnicy. Zalanie identyfikują bowiem z awarią sieci wodociągowej czy też niedokręceniem kranu przez sąsiada.

Ciekawą opcją wydaje się wykupienie polisy od wszystkich ryzyk. Warto wziąć pod uwagę, że od niedawna w Polsce przytrafiają się wcześniej niespotykane zjawiska pogodowe. Dlatego też nikogo w dzisiejszych czasach nie powinny dziwić polisy wskazujące jako przedmiot ochrony szkody powstałe wskutek tornada lub trąby powietrznej. Z drugiej strony, oceniając daną ofertę, należy stwierdzić, czy wskazuje ona najczęściej przytrafiające się w danym rejonie zjawiska. Dobrze, aby definicja tych pogodowych kataklizmów nie była zbyt ściśle określona przez ubezpieczyciela. Warto mieć na uwadze, że szkody wykraczające poza przedmiot ochrony nie zostaną zrekompensowane.

Trzeba wiedzieć, że wykupienie polisy w ostatniej chwili może nie uchronić przed powstałymi stratami. Ubezpieczyciele z reguły stosują bowiem okres karencji. Zastrzegają mianowicie, że wypłacą odszkodowanie po upływie określonego okresu od zawarcia umowy. Warto więc znaleźć odpowiedniego ubezpieczyciela przed sezonem, w którym to najczęściej dochodzi do szkód wyrządzonych przez kapryśną pogodę.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane