statystyki

Sztywna procedura uderza wierzycieli po kieszeni

autor: Patryk Słowik14.07.2016, 07:57; Aktualizacja: 14.07.2016, 09:41
pieniądze, złoty, złotówka, pensja

Jeden z polskich obywateli w skardze do Strasburga zwrócił uwagę na to, że w sytuacji, w której nie jest w stanie sam ustalić adresu pozwanego, pomóc mu w tym powinien sąd lub wyznaczony organ administracji publicznejźródło: ShutterStock

Opublikowany właśnie przez resort rozwoju pakiet wierzycielski nie rozwiązuje jednego z najbardziej palących problemów – gdy osoba domagająca się zapłaty nie zna adresu dłużnika.

Reklama


Eksperci nie mają wątpliwości – polska procedura cywilna jest skostniała, co może prowadzić do pozbawienia wielu osób realnego prawa do sądu.

Wyobraźmy sobie firmę zawierającą z osobami prywatnymi umowy na niewielkie kwoty (płatnikiem ma być osoba fizyczna). Jednocześnie przedsiębiorca nie uzyskuje jednak danych adresowych swoich kontrahentów. Wówczas, gdy dochodzi do problemu ze spłatą, odzyskanie należności graniczy z cudem.

Wszystko przez restrykcyjne przepisy oraz jeszcze dalej idącą wykładnię Sądu Najwyższego. Chodzi przede wszystkim o art. 182 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nim sąd umarza postępowanie, jeśli nie można nadać biegu sprawie wskutek niewskazania przez powoda adresu pozwanego. Dzieje się tak po roku od daty postanowienia o zawieszeniu tegoż postępowania z powodu braków formalnych. To jednak problem dla wierzycieli: jeśli bowiem nie dysponują adresem dłużnika, nie mogą w praktyce dochodzić roszczenia przed sądem.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane