statystyki

Adwokaci: To nie nasze stawki blokują dostęp do sądu

autor: Anna Krzyżanowska04.07.2016, 07:42; Aktualizacja: 04.07.2016, 09:15
prawnik; adwokat

Stołeczni adwokaci zbijają używany przez przedstawicieli resortu argument, że to właśnie przez wysokie stawki adwokackie obywatele mają utrudniony dostęp do sąduźródło: ShutterStock

Obniżając stawki za prowadzenie spraw z wyboru, nie obniża się zarobków adwokatów czy radców prawnych, te bowiem już bardzo restrykcyjnie dyktuje rynek. Obniża się natomiast kwoty, jakie odzyskać może w razie wygranej klient prawnika.

Reklama


Reklama


A to oznacza, że to właśnie klient traci na zaproponowanych przez resort sprawiedliwości zmianach, i to podwójnie – „po pierwsze poprzez naruszenie jego słusznych praw (bowiem tylko w przypadku wygranej otrzymuje zwrotu kosztów zastępstwa procesowego), po drugie poprzez brak zwrotu nakładów na ich obronę”. To jeden z argumentów użytych w stanowisku stołecznych adwokatów, zajętym przy okazji prac legislacyjnych nad zmianą rozporządzeń w sprawie taks dla profesjonalnych pełnomocników. Pod koniec czerwca resort sprawiedliwości przesłał do konsultacji cztery projekty cofające obowiązującą od 1 stycznia podwyżkę wynagrodzeń prawników.

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie zwraca uwagę m.in. na to, że planowana obniżka, jeśli chodzi o sprawy prowadzone z urzędu, niczego nie zmieni. W temacie taks adwokackich – mimo ostatnich zmian w przepisach – od ponad dekady wciąż bowiem obowiązuje status quo. „Skoro bowiem dokonano jedynie pozornej podwyżki (podwyższenie stawek o 100 proc. z jednoczesnym wprowadzeniem zasady, że opłatę zasądza się co do zasady w wysokości 50 proc. podwyższonej opłaty, a więc w takiej wysokości, w jakiej obowiązywały one przed podwyżką), tak samo pozorna będzie obniżka tych opłat” – czytamy w stanowisku.

Ponadto stołeczni adwokaci zbijają używany przez przedstawicieli resortu argument, że to właśnie przez wysokie stawki adwokackie obywatele mają utrudniony dostęp do sądu. Jak bowiem wskazuje warszawska ORA, państwo do dziś nie stworzyło mechanizmu gwarantującego zwykłym obywatelom rzeczywistego dostęp do sądu. Oprócz systemu zwrotu kosztów zastępstwa procesowego oraz prawa do prawnika z urzędu obowiązuje jeszcze tylko ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej. To zdecydowanie niewiele, jeśli weźmie się pod uwagę, że w Polsce funkcjonują jedne z najwyższych, jeśli nie najwyższe, opłaty sądowe w Europie. „Przykładowo, jeżeli strona chce dochodzić odszkodowania w kwocie 20 000 zł poniesionego na skutek czyjegoś zaniedbania (np. zalanie mieszkania), uiścić musi opłatę sądową w wysokości 1000 zł.” – zwracają uwagę adwokaci. A sądy nie są zbyt chętne do zwalniania z obowiązku ponoszenia tych kosztów. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • StAAbrA(2016-07-04 09:03) Odpowiedz 1026

  "Dostęp" do sądów ograniczają orzeczenia tych sądów - akceptowane zresztą przez adwokatów . Jaśniej ? - szwindle łańcuchowo-papugowe .

 • Tyrka(2016-07-04 10:10) Odpowiedz 717

  W Polsce jest po prostu za mało adwokatów, stąd jest za mała konkurencja i dlatego tak olbrzymie honoraria adwokackiej. Przez 12 lat mieszkałem w Paryżu. W Paryżu jest zarejestrowanych 100 000 /słownie : sto tysięcy/ adwokatów, a ile jest w Warszawie ? podobne różnice w skali Polski

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • zmienić procedury(2016-07-04 14:53) Odpowiedz 512

  Dostęp blokują m.in. przymusy adwokacko-radcowskie. Niby dlaczego nie można sobie swobodnie wybrać pełnomocnika przed sądem administracyjnym. Albo do napisania kasacji. Nikt nie zwraca uwagę na prawidłowość działania, tylko na pieczątkę pokazującą przynależność korporacyjną.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • mm(2016-07-04 10:43) Odpowiedz 36

  Dostęp do sądu pojmuję normalnie - możliwość uzyskania ustalenia sądowego: Kto wymaga ochrony, jaka wartość, w jaki sposób, w jakim celu, które zasady i przez kogo zostały naruszone. To ustalenie powinno być za darmo ponieważ adresatem jest społeczeństwo a nie strona. Zobowiązanym do zapłaty kosztów sądowych powinien być naruszający zasady a nie domagający się szacunku dla zasad.

  Pokaż odpowiedzi (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama