statystyki

Prawnicze taksy niezgody. Obrona z urzędu wyceniania inaczej niż ta z wyboru

autor: Anna Krzyżanowska28.12.2015, 07:36; Aktualizacja: 28.12.2015, 08:06
prawnik; adwokat

Dysproporcja w poziomie kształtowania kosztów jest wyraźnie widocznaźródło: ShutterStock

Nowe rozporządzenia w sprawie taks adwokackich i radcowskich jeszcze nie weszły w życie, a już budzą wątpliwości konstytucyjne. Problem dotyczy rozporządzenia w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu (Dz.U. z 2015 r. poz. 1801) i analogicznego rozporządzenia dotyczącego taks radcowskich.

W obu aktach, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 r., zawarto przepis, zgodnie z którym sądy, ustalając wynagrodzenie prawnika z urzędu, przyznawać mają co do zasady co najmniej 1/2 opłaty maksymalnej. Takiego założenia nie ma natomiast w – również nowo wprowadzanych – rozporządzeniach dotyczących taks za prowadzenie spraw z wyboru. W ocenie prawników może to zakłócać zasadę równowagi stron w sytuacji, gdy jedna reprezentowana jest przez pełnomocnika z urzędu, podczas gdy druga – z wyboru.

Różne koszty procesu

– Przegrywający posiadający pełnomocnika z urzędu zobowiązany będzie zapłacić stronie wygrywającej koszty w pełnej wysokości określonej prawem, jakie poniosła na prawnika z wyboru. Klient adwokata z wyboru, który przegra sprawę ze stroną reprezentowaną przez pełnomocnika z urzędu, zapłaci natomiast tylko połowę maksymalnej taksy – wyjaśnia adwokat Rafał Dębowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej.

Przykład? Sprawa o rozwód. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1800) koszt jej prowadzenia z wyboru to minimum 720 zł. Ta sama wartość została również przewidziana w rozporządzeniu w sprawie taks za urzędówki – ale jako opłata maksymalna za sprawę rozwodową. Tu jednak funkcjonuje zasada, że zasądza się co najmniej połowę opłaty maksymalnej. Efekt? Strona uznana za wyłącznie winną rozpadu małżeństwa reprezentowana przez pełnomocnika z urzędu zobowiązana będzie zapłacić swojemu eksmałżonkowi posiadającemu pełnomocnika z wyboru minimum 720 zł. W przypadku wygranej jej przeciwnik zobowiązany będzie wnieść jedynie połowę tej kwoty.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • R(2015-12-28 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    wątpliwości konstytucyjne i inne budzi niema wszystko, co może świadczyć min o słabości i tego aktu, to norma jednym zabierają, by innym może coś dać, ale kiedy i co ?

    Odpowiedz
  • m(2015-12-28 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    Pomocy prawnej w sprawach karnych powinien udzielać urząd, a nie prywatne osoby lub kancelarie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane