statystyki

Bezpodstawne wzbogacenie bywa podstawą roszczeń

autor: Elżbieta Pawluk vel Kiryczuk28.06.2016, 09:24; Aktualizacja: 28.06.2016, 10:02
pieniądze

Sąd Okręgowy wskazał, że niedopuszczalny jest zbieg roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia z roszczeniem o zapłatę za wykonane roboty budowlane w ramach umowy.źródło: ShutterStock

TEZA: Przepisy prawa zamówień publicznych nie są sprzeczne z przepisami kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu (nienależnym świadczeniu) i nie wyłączają możliwości ich zastosowania.

Sygn. akt I A Ca 996/15, WYROK SĄDU APELACYJNEGO W BIAŁYMSTOKU z 11 marca 2016 r.

STAN FAKTYCZNY

Powódka, prowadząca firmę, wniosła o zapłatę od Zarządu Dróg Wojewódzkich (ZDW) w O. kwoty za wykonane prace. Podała, że pozwany, w związku z koniecznością prac dodatkowych, w zakresie których nie zawarł z nią umowy, jest bezpodstawnie wzbogacony.

Sąd Okręgowy powództwo oddalił. Ustalił, że powódka utworzyła z innym podmiotem konsorcjum, które zawarło z pozwanym umowę w trybie ustawy o zamówieniach publicznych dotyczącą wykonania projektu budowlanego i wykonawczego przebudowy drogi. Zmiany w umowie miały być potwierdzone aneksem. Strony podpisały też umowę na wykonanie dokumentacji oraz inwentaryzacji drzew.

Konsorcjum przekazało pozwanemu raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. W związku z opinią generalnego dyrektora ochrony środowiska na temat właściwej metody inwentaryzacji jednego z chronionych gatunków owadów ZDW zalecił konsorcjum uzupełnienie raportu i wykonanie dodatkowej inwentaryzacji. Powódka w obawie o obciążenie karami umownymi za niedotrzymanie terminu zleciła wykonanie prac na własny koszt. ZDW dokonał ich odbioru. Nie zawarto aneksu na wykonanie tych prac. Przedłużająca się procedura związana z decyzją środowiskową spowodowała konieczność aktualizacji mapy raz zmiany projektów podziałów i scaleń działek. ZDW zapłacił powódce za wszystkie prace objęte umowami i aneksowane.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane