statystyki

Kary umowne: Firma musi mieć czas na wykonanie przeróbek

autor: Sławomir Wikariak14.07.2016, 07:49; Aktualizacja: 14.07.2016, 09:25
pieniądze

Nawet gdyby uznać, że termin nie został dochowany, to i tak wykonawca nie ponosił za to odpowiedzialnościźródło: ShutterStock

Jeśli poprawki są dokonywane na prośbę zamawiającego i wykraczają poza to, co było ustalone w specyfikacji, nie można naliczyć kar umownych za przekroczenie ustalonego w umowie terminu – uznał Sąd Okręgowy w Szczecinie.

Uczelnia zorganizowała przetarg na wyposażenie w sprzęt audio-wideo centrum multimedialnego. W umowie wyznaczono 45 dni na realizację zamówienia, ustalono też niemałe kary finansowe za niedotrzymanie tego terminu. Sprzęt został dostarczony i zamontowany przed wyznaczonym czasem. Uczelnia potwierdziła jego odbiór, ale w sporządzonej notce poprosiła o pewne modyfikacje, których potrzebę dostrzegła dopiero po zakończeniu instalacji. Wykonawca zgodził się na to w ramach ustalonego pierwotnie wynagrodzenia. Podczas przeróbek pojawiły się jednak problemy i koniec końców prace potrwały dłużej, niż strony się umówiły. Uczelnia uznała, że w tej sytuacji sięgnie po klauzule przewidujące kary umowne i potrąciła sobie z wynagrodzenia 210 tys. zł. W odpowiedzi wykonawca doprowadził do wydania nakazu zapłaty na tę kwotę, od którego zamawiający zgłosił jednak sprzeciw. W ten sposób spór trafił na wokandę Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Przedsiębiorca przekonywał przed sądem, że w umowie określono termin dostarczenia sprzętu, a nie jego montażu. Skład orzekający nie zgodził się z tą argumentacją. Zwrócił uwagę, że przedmiotem zamówienia była dostawa i instalacja. Niemniej jednak uznał, że nie miało to znaczenia dla sprawy.

Kluczowy był bowiem moment pierwszej instalacji systemu audio-wideo i podpisania jego odbioru przez uczelnię. „Nie budzi wątpliwości, że w umownym terminie sprzęt został dostarczony i zamontowany oraz uruchomiony, jednak podczas tego montażu okazało się, że zamawiający nie dokonał w opisie przedmiotu uszczegółowienia wszystkich kwestii i dopiero przy jego montażu dokonał zarówno zmian, jak i uszczegółowienia przedmiotu” – zauważył w uzasadnieniu wyroku sąd.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane