statystyki

Zakaz prowadzenia pojazdów: Sąd blokuje jedną kategorię, ustawa wszystkie. I zmusza do wykroczenia

autor: Piotr Szymaniak01.06.2016, 07:25; Aktualizacja: 01.06.2016, 09:35
prawo jazdy

Do 18 maja 2015 r. praktyka urzędów była różnaźródło: ShutterStock

Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów tylko na jedną z posiadanych kategorii jest fikcją. Choć kierowca nadal ma pozostałe uprawnienia, to nie może z nich skorzystać.

Przepisy kodeksu karnego są jasne i klarowne. Zgodnie z art. 42 sąd, orzekając zakaz prowadzenia pojazdów, może go odnieść zarówno do wszystkich uprawnień posiadanych przez kierowcę (np. zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych), jak i ograniczyć się do zabrania uprawnień tylko wybranych kategorii. Jeśli sprawca dopuścił się przestępstwa drogowego motorem, to sąd może zabrać mu uprawnienia tylko na jednoślady (kategoria A), a zostawić prawo jazdy kat. B na samochody osobowe. Podobnie gdy np. sprawa dotyczy zawodowego kierowcy ciężarówek, który jest jedynym żywicielem rodziny: sąd orzekając zakaz prowadzenia pojazdów, może wziąć pod uwagę sytuację materialną jego rodziny i pozbawić go np. prawa jazdy kat. B, zostawiając jednak kat. C.

Niespójne przepisy

Niespójne przepisy

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wyrok vs. ustawa


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane