statystyki

Tańsze i prostsze działania wobec dłużników alimentacyjnych

autor: Michalina Topolewska16.09.2015, 20:00
pieniądze-złoty-waluty

Gminy zaoszczędzą również na kosztach działań podejmowanych wobec dłużników, ponieważ nie wszystkie będą musiały je co roku podejmowaćźródło: ShutterStock

Gminy nie będą musiały co roku powtarzać tych samych czynności, gdy sytuacja osoby niepłacącej na dzieci się nie zmieniła. Nie będą też wydawać decyzji nakazującej zwrot należności.

Czasochłonność i wysokie koszty niewspółmierne do efektów to problemy, które od dawna były zgłaszane przez ośrodki pomocy społecznej realizujące zadania związane z podejmowaniem działań w stosunku do dłużników alimentacyjnych. Tę sytuację ma szansę poprawić ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. poz. 1302). Zacznie obowiązywać 18 września.

Jedna egzekucja

Do najważniejszych zmian wprowadzanych przez art. 1 pkt 6 wspomnianej ustawy należy zniesienie administracyjnego trybu egzekucji należności powstałych w wyniku wypłacania świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego (FA). Będzie ona prowadzona wyłącznie przez komorników sądowych. To oznacza, że gminy nie będą już musiały po zakończeniu okresu wypłaty świadczeń wydawać dłużnikowi decyzji o zwrocie należności. Jeżeli zaś nie spłaci on należności, to nie będzie konieczne wystawianie tytułu wykonawczego i przekazywanie go do urzędu skarbowego w celu egzekwowania alimentacyjnego długu. Ponieważ zmiana ta wejdzie w życie przed końcem obecnego okresu świadczeniowego (potrwa on do 30 września), ośrodki pomocy społecznej nie będą wydawać decyzji w stosunku do dłużników już za ostatnie 12 miesięcy.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane