statystyki

Doręczenia pism procesowych mniej uciążliwe

autor: Anna Krzyżanowska30.07.2015, 07:06; Aktualizacja: 30.07.2015, 08:42

Nie adres zamieszkania, lecz ten ujawniony w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej powinien być wystarczający do skutecznego doręczenia pisma procesowego osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Dziś nie jest to możliwe, co utrudnia wszczęcie postępowań sądowych. Na ten problem w swej interpelacji zwrócił uwagę poseł Łukasz Krupa. W odpowiedzi uzyskał zapewnienie resortu sprawiedliwości, że problem lada chwila zostanie rozwiązany.

W piśmie Krupa zaznacza, że „coraz częstszą i niepokojącą praktyką sądów staje się wzywanie powodów do wskazania adresu zamieszkania pozwanych, będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą”. I to nie tylko w sądach cywilnych, lecz także gospodarczych. Dotychczas zaś – jak podkreśla parlamentarzysta – wystarczające dla wszczęcia postępowania było wskazanie adresu siedziby przedsiębiorcy z CEIDG. Dzięki temu spełniona była przesłanka z art. 126 par. 2 k.p.c., że pismo procesowe powinno zawierać oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane