statystyki

Księgi wieczyste w internecie i e-nominacje. Polski wymiar sprawiedliwości zaczyna być nowoczesny

autor: Patryk Słowik11.06.2015, 07:16; Aktualizacja: 11.06.2015, 07:58
prawo, sąd

Księgi wieczyste w internecie, przyspieszona procedura powoływania sędziów (e-nominacje), powszechnie stosowane elektroniczne potwierdzenie odbioru oraz Centrum Obsługi Drukuźródło: ShutterStock

Księgi wieczyste w internecie, przyspieszona procedura powoływania sędziów (e-nominacje), powszechnie stosowane elektroniczne potwierdzenie odbioru oraz Centrum Obsługi Druku – to projekty wdrożone przez resort sprawiedliwości (COD jest na etapie pilotażu).

– Przeniesienie ponad 15 mln ksiąg wieczystych do internetu to bodaj największe przedsięwzięcie informatyczne w Europie z zakresu sądownictwa – zachwalał wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk, podsumowując na spotkaniu z dziennikarzami pierwsze efekty funkcjonowania nowych rozwiązań.

Przez internet obywatele pobierają już średnio 11 tys. odpisów ksiąg wieczystych miesięcznie. Rozwija się także system e-nominacje, usprawniający procedurę powoływania sędziów. – Z pierwszych statystyk wynika, że obecnie czas od daty wniesienia karty zgłoszenia na wolne stanowisko sędziowskie do daty posiedzenia KRS i podjęcia odpowiedniej uchwały wynosi 120 dni. Dla porównania w 2014 r. na powołanie sędziego trzeba było czekać nawet półtora roku – wskazuje Wojciech Hajduk.

Z kolei rozwój elektronicznego potwierdzenia odbioru i Centrum Obsługi Druku mają zapewnić, że postępowania sądowe będą przeprowadzane sprawniej, a wydatki na obsługę korespondencji spadną.


Pozostało jeszcze 31% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane