statystyki

Umowa przedsiębiorców to nie sprawa cywilna

autor: Sławomir Wikariak17.07.2015, 07:36; Aktualizacja: 17.07.2015, 08:22
Sprawy pomiędzy przedsiębiorcami leżą we właściwości sądów gospodarczych

Sprawy pomiędzy przedsiębiorcami leżą we właściwości sądów gospodarczychźródło: ShutterStock

Jeśli spór dotyczy umowy między dwoma przedsiębiorcami, to rozstrzygać go powinien sąd gospodarczy. Nawet jeśli chodzi o prace, które nie zostały w niej przewidziane – uznał Sąd Apelacyjny.

Przyjaźń między przedsiębiorcami może zostać poddana poważnej próbie, gdy dochodzi do wspólnego przedsięwzięcia biznesowego. Tak też było w sprawie, która znalazła swój finał w sądzie. Dwaj przedsiębiorcy, a prywatnie dobrzy znajomi, zawarli umowę: jeden miał na rzecz drugiego wykonać prace budowlane. W trakcie realizacji doszło do sporu dotyczącego zamontowania obudowy chłodni. Wykonawca prac ostatecznie postanowił dochodzić swych praw w sądzie. Skierował pozew do Sądu Okręgowego w Tarnowie. Ten jednak przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Krakowie, uznał ją bowiem za sprawę gospodarczą, a w Tarnowie nie ma wydziału gospodarczego.

Powód złożył zażalenie na tę decyzję. Dowodził, że pozew powinien zostać rozpoznany przez sąd cywilny. Umowa między przedsiębiorcami w ogóle nie dotyczyła bowiem chłodni. Były to dżentelmeńskie, prywatne ustalenia i dlatego proces powinien toczyć się przed sądem cywilnym.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • miki(2015-07-18 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    W Polskiej procedurze nic nie może być łatwe. Wszystko trzeba zapętlić i zamulić. Bo najfajniej jest jak nikt niczego nie wie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane