Komornik nie zabierze wszystkiego

autor: Maciej Suchorabski04.05.2014, 06:00
Podatki

Ustawodawca przewidział pewne ograniczenia w egzekucjiźródło: ShutterStock

Komornik dokonując egzekucji może zająć środki zgromadzone na rachunku bankowym dłużnika. Prawo określa jednak kwoty oraz limity wolne od zajęcia – w praktyce oznacza to, że komornik nie może pozbawić dłużnika wszystkich pieniędzy. Jaka część oszczędności nie podlega egzekucji komorniczej?

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • kikaniunia(2015-02-05 02:32) Zgłoś naruszenie 90

    Czyli jak mi się skończy tzw kwota wolna od zajęcia, czyli wpłynie np 9 wypłat to potem musze się zwolnić z pracy bo nie zobacze pensji, dobre.

    Odpowiedz
  • zprawem(2015-04-20 15:46) Zgłoś naruszenie 63

    Komornicy zajmują miliony kont: jest wyjście trzeba kupić kartę Karty Prepaid do której jest przypisane konto techniczne bez danych osobowych , karta jest na okaziciela a limit roczny do 10 000,00 zł. podajem nowy numer konta z karty , ponieważ konto niejest imienne więc komornik nie może je zająć.

    Odpowiedz
  • smok_wincenty(2014-05-04 12:17) Zgłoś naruszenie 53

    Tyle co w artykule to się można dowiedzieć otwierając kpc. Zamiast tego byście lepiej wyjaśnili co niektórym dlaczego zgodne z przepisami jest zajęcie np. wynagrodzenia i wierzytelności z rachunku bankowego na jaki wpływa pozostała po potrąceniu część wynagrodzenia. I dlaczego tak jest. Poza tym tak gwoli ścisłości to potrąceń nie dokonuje komornik a bank/pracodawca/ZUS. Komornik to dokonuje zajęcia i pilnuje jego prawidłowej realizacji.

    Odpowiedz
  • lokso(2014-05-06 21:25) Zgłoś naruszenie 40

    Bo najważniejsze to nic nie mieć i wygodnie żyć. Ot, jak taki Adam Gessler. Powtórzę, Nic nie mieć(osobiście)!

    Odpowiedz
  • zmartwiona(2015-01-28 21:24) Zgłoś naruszenie 40

    czy komornik może zająć ulgę z podatku na dzieci?
    czy ma przy zajęciu komorniczym znaczenie iż jestem jedynym żywicielem rodziny?
    czy istnieje jakakolwiek możliwość porozumienia z komornikiem co do wysokości zajmowanych pieniędzy?
    czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego także podlegają zajęciu?
    czy wynagrodzenie wypłacane "do ręki" będzie podlegało zajęciu?
    czy kwota 12 500 zł to kwota wolna od zajęcia w ciągu całego roku czy w ciągu miesiąca?
    bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedź

    Odpowiedz
  • alma(2014-12-09 21:06) Zgłoś naruszenie 42

    czy komornik może zająć wynagrodzenie talony wypłacane w formie pieniężnej nie bonow

    Odpowiedz
  • samozwaniec(2014-05-04 23:16) Zgłoś naruszenie 20

    System prawny dotyczący ściągania zaległości alimentacyjnych sam w sobie jest na granicy prawa a na pewno pozbawiony jest humanitaryzmu. Ogólnie mówiąc jest to kilka bardzo represyjnych paragrafów wspierających wadliwe i nie mające nic wspólnego z obecną rzeczywistością decyzje sędziów sądów rodzinnych, którzy najczęściej nie są sędziami rodzinnymi ponieważ nie ma takiego kierunku studiów w Polsce. Sprawy rozstrzygają "cywiliści" oddelegowani do sądów rodzinnych. Ci właśnie sędziowie na masową skalę produkują tzw. alimenciarzy, których za pomocą komorników pozbawia się po prostu środków do życia w imię świętego spokoju, tylko nie wiadomo,czyjego świętego spokoju, bo na pewno nie osieroconych dzieci które dorastają bez jednego z rodziców. Ponieważ rodzic,(najczęściej ojciec, 96%) który nie jest wydolny finansowo aby płacić zawyżane sądownie alimenty i układać sobie nowe życie od początku, najczęściej pozbawiany jest prawa do kontaktu z dzieckiem przez drugiego z rodziców,( najczęściej matkę dziecka ).

    Odpowiedz
  • Doswiadczony(2016-02-26 21:12) Zgłoś naruszenie 15

    Skoro komornik zajmuje częsć przy wypłacie i renty to dlaczego zajmuje konto w banku to dublowanie potroncen Anomalia jakaś

    Odpowiedz
  • Jaro(2015-02-14 07:54) Zgłoś naruszenie 11

    Komornicy w polsce to ostatnio organizacja przestępcza tylko że ich nie ścigają organy do zwalczania przestępczości zorganizowanej , dostają tytuł wykonawczy i zaczynają łapankę nie ważne kto aby można było go z czegoś oskubać oczywiście wszystko w majestacie nieuleczalnie chorego prawa . Sam walczę od pięciu lat o odzyskanie pieniędzy które ukradł mi komornik za tzw. nieistniejące długi , byłem wszędzie ale to walka z wiatrakami , uzasadnienie wyroku sądu o odrzucenie mojego pozwu brzmiało '' wiadomym jest fakt że to ni są pana dane osobowe i pana podpis ale pan wziął ten kredyt '' . Komentarz pozostawiam dla Was czytelników forum .

    Odpowiedz
  • kelo(2014-05-04 10:11) Zgłoś naruszenie 10

    ..przepisy swoje , a komornik swoje - mam zablokowane środki na koncie w banku przez komornika - nie moge spłać alimentów oraz zaległych składek ZUS - mój wniosek a abolicje i system ratalny diabli wzieli ...

    Odpowiedz
  • Marta(2016-07-05 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    Ma ktoś pomysł co zrobić by komornik nie gwałcił prawa bo prawo jedno a uparty komornik swoje bo ma w tym swój biznes i jest to obrzydliwe.

    Odpowiedz
  • Paw(2016-09-11 23:02) Zgłoś naruszenie 00

    Dzisiaj się dowiedziałem że mam kwote wolną 1400 zł . jakiś czas temu do banku dostarczyłem pisma w których jest to żę komornik zwalnia wpływy z wynagrodzenia poniewarz pracodawca mu buli co miesiąc. oco chodzi

    Odpowiedz