statystyki

Komornik nie zabierze wszystkiego

autor: Maciej Suchorabski04.05.2014, 06:00
Podatki

Ustawodawca przewidział pewne ograniczenia w egzekucjiźródło: ShutterStock

Komornik dokonując egzekucji może zająć środki zgromadzone na rachunku bankowym dłużnika. Prawo określa jednak kwoty oraz limity wolne od zajęcia – w praktyce oznacza to, że komornik nie może pozbawić dłużnika wszystkich pieniędzy. Jaka część oszczędności nie podlega egzekucji komorniczej?

Reklama


Reklama


Zajęcie rachunku bankowego przez komornika, poza nielicznymi wyjątkami, zawsze jest związane z roszczeniami wysuwami przez wierzyciela. Jedynym z najbardziej popularnych sposobów egzekucji jest egzekucja z wynagrodzenia za pracę lub świadczeń emerytalno-rentowych ZUS. Zajęcia komornicze dotyczyć mogą oczywiście również środków już zgromadzonych na rachunku bankowym bądź też innych wierzytelności (np. z tytułu zwrotu nadpłaconego podatku).

Do realizacji postępowania egzekucyjnego komornik wykorzystuje przypisane mu uprawnienia. Określone w ustawach instytucje - takie jak banki, ZUS, czy urzędy skarbowe - mają obowiązek udzielać informacji na pytania komornika udzielane w toku postępowania egzekucyjnego.

Komornik przekazuje zatem do wybranej instytucji informacje o fakcie dokonania zajęcia środków. Przy okazji wzywa dany podmiot do niewypłacania dłużnikowi kwoty należnej np. z tytułu wynagrodzenia za pracę, która zamiast tego ma być przekazywana na wskazany przez komornika rachunek. Z rachunku tego komornik dokonuje podziału między wierzycielami, potrącając przy tym koszty egzekucyjne.

Jakie świadczenia może zająć komornik?

Jak już zostało wspomniane egzekucja komornicza prowadzona może być z wielu źródeł. Mogą to być zarówno ruchomości, jak i nieruchomości, wynagrodzenia za pracę, rachunki bankowe, wierzytelności oraz inne prawa majątkowe (np. udziały w spółce).

Ustawodawca przewidział jednak pewne ograniczenia w egzekucji, które określone zostały m. in. w przepisach kpc czy kodeksu pracy. Jako że komornicy najczęściej zajmować będą wynagrodzenia za pracę oraz środki ulokowane na rachunku bankowym, warto wymienić ograniczenia dotyczące egzekucji z niniejszych składników majątkowych.

Wynagrodzenia za pracę

Zajęcie wynagrodzenia, które otrzymujemy na podstawie umowy o pracę, renty, emerytury bądź zajęcie środków zgromadzonych na rachunku bankowym ograniczone zostało pewnymi limitami i kwotami wolnymi od zajęć. Jeśli zatem dłużnik zatrudniony jest na umowę o pracę, co do zasady zajęciu podlega 50 proc. jego zarobków. Natomiast w przypadku egzekucji dotyczącej środków alimentacyjnych, zajęciu będzie podlegać maksymalnie 3/5 wynagrodzenia.

Zaznaczyć przy tym należy, iż zgodnie z Kodeksem pracy (art. 871) kwotą wolną od potrąceń jest płaca minimalna (1680 zł w 2014 r.), przysługująca pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne. Co więcej, wolnym od potrąceń jest 75 proc. wynagrodzenia (obliczanego jak wyżej) - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi. Kolejnym wyłączeniem objęte jest 90 proc. wynagrodzenia - przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 kodeksu pracy.

A jak kształtują się limity w sytuacji, gdy dłużnik wykonuje pracę na podstawie umów cywilnoprawnych? Niestety - w takich przypadkach potrąceniu podlegać będzie całość wynagrodzenia. Jeśli jednak środki te stanowią jedyne źródło utrzymania dłużnika, obowiązywać będą przytoczone wyżej kodeksowe limity.

Emerytury i renty podlegają zajęciu w wysokości 25 proc. Wolne od egzekucji i potrąceń jest jednak 50 proc. najniższej emerytury lub renty. Od 1 marca 2014 r najniższa emerytura oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wynosi 844,45 zł.

Egzekucja z rachunku bankowego

Limity możliwych do dokonania przez komornika potrąceń środków zgromadzonych na rachunkach bankowych określać będzie z kolei ustawa Prawo bankowe. W tym przypadku wolne od zajęcia są środki do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego.

Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłaszane jest każdego miesiąca. W marcu 2014 wynosiło ono 4 017,38 zł

Ograniczenie to jednak nie będzie miało zastosowania do egzekucji alimentów. Zgodnie bowiem z art. art. 1083 § 2 kpc wierzytelności z rachunku bankowego podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów w pełnej wysokości.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • kikaniunia(2015-02-05 02:32) Odpowiedz 90

  Czyli jak mi się skończy tzw kwota wolna od zajęcia, czyli wpłynie np 9 wypłat to potem musze się zwolnić z pracy bo nie zobacze pensji, dobre.

 • zprawem(2015-04-20 15:46) Odpowiedz 63

  Komornicy zajmują miliony kont: jest wyjście trzeba kupić kartę Karty Prepaid do której jest przypisane konto techniczne bez danych osobowych , karta jest na okaziciela a limit roczny do 10 000,00 zł. podajem nowy numer konta z karty , ponieważ konto niejest imienne więc komornik nie może je zająć.

 • smok_wincenty(2014-05-04 12:17) Odpowiedz 53

  Tyle co w artykule to się można dowiedzieć otwierając kpc. Zamiast tego byście lepiej wyjaśnili co niektórym dlaczego zgodne z przepisami jest zajęcie np. wynagrodzenia i wierzytelności z rachunku bankowego na jaki wpływa pozostała po potrąceniu część wynagrodzenia. I dlaczego tak jest. Poza tym tak gwoli ścisłości to potrąceń nie dokonuje komornik a bank/pracodawca/ZUS. Komornik to dokonuje zajęcia i pilnuje jego prawidłowej realizacji.

 • lokso(2014-05-06 21:25) Odpowiedz 40

  Bo najważniejsze to nic nie mieć i wygodnie żyć. Ot, jak taki Adam Gessler. Powtórzę, Nic nie mieć(osobiście)!

 • zmartwiona(2015-01-28 21:24) Odpowiedz 40

  czy komornik może zająć ulgę z podatku na dzieci?
  czy ma przy zajęciu komorniczym znaczenie iż jestem jedynym żywicielem rodziny?
  czy istnieje jakakolwiek możliwość porozumienia z komornikiem co do wysokości zajmowanych pieniędzy?
  czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego także podlegają zajęciu?
  czy wynagrodzenie wypłacane "do ręki" będzie podlegało zajęciu?
  czy kwota 12 500 zł to kwota wolna od zajęcia w ciągu całego roku czy w ciągu miesiąca?
  bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedź

 • alma(2014-12-09 21:06) Odpowiedz 22

  czy komornik może zająć wynagrodzenie talony wypłacane w formie pieniężnej nie bonow

 • samozwaniec(2014-05-04 23:16) Odpowiedz 20

  System prawny dotyczący ściągania zaległości alimentacyjnych sam w sobie jest na granicy prawa a na pewno pozbawiony jest humanitaryzmu. Ogólnie mówiąc jest to kilka bardzo represyjnych paragrafów wspierających wadliwe i nie mające nic wspólnego z obecną rzeczywistością decyzje sędziów sądów rodzinnych, którzy najczęściej nie są sędziami rodzinnymi ponieważ nie ma takiego kierunku studiów w Polsce. Sprawy rozstrzygają "cywiliści" oddelegowani do sądów rodzinnych. Ci właśnie sędziowie na masową skalę produkują tzw. alimenciarzy, których za pomocą komorników pozbawia się po prostu środków do życia w imię świętego spokoju, tylko nie wiadomo,czyjego świętego spokoju, bo na pewno nie osieroconych dzieci które dorastają bez jednego z rodziców. Ponieważ rodzic,(najczęściej ojciec, 96%) który nie jest wydolny finansowo aby płacić zawyżane sądownie alimenty i układać sobie nowe życie od początku, najczęściej pozbawiany jest prawa do kontaktu z dzieckiem przez drugiego z rodziców,( najczęściej matkę dziecka ).

 • Doswiadczony(2016-02-26 21:12) Odpowiedz 15

  Skoro komornik zajmuje częsć przy wypłacie i renty to dlaczego zajmuje konto w banku to dublowanie potroncen Anomalia jakaś

 • Jaro(2015-02-14 07:54) Odpowiedz 11

  Komornicy w polsce to ostatnio organizacja przestępcza tylko że ich nie ścigają organy do zwalczania przestępczości zorganizowanej , dostają tytuł wykonawczy i zaczynają łapankę nie ważne kto aby można było go z czegoś oskubać oczywiście wszystko w majestacie nieuleczalnie chorego prawa . Sam walczę od pięciu lat o odzyskanie pieniędzy które ukradł mi komornik za tzw. nieistniejące długi , byłem wszędzie ale to walka z wiatrakami , uzasadnienie wyroku sądu o odrzucenie mojego pozwu brzmiało '' wiadomym jest fakt że to ni są pana dane osobowe i pana podpis ale pan wziął ten kredyt '' . Komentarz pozostawiam dla Was czytelników forum .

 • kelo(2014-05-04 10:11) Odpowiedz 10

  ..przepisy swoje , a komornik swoje - mam zablokowane środki na koncie w banku przez komornika - nie moge spłać alimentów oraz zaległych składek ZUS - mój wniosek a abolicje i system ratalny diabli wzieli ...

 • Marta(2016-07-05 09:17) Odpowiedz 00

  Ma ktoś pomysł co zrobić by komornik nie gwałcił prawa bo prawo jedno a uparty komornik swoje bo ma w tym swój biznes i jest to obrzydliwe.

 • Paw(2016-09-11 23:02) Odpowiedz 00

  Dzisiaj się dowiedziałem że mam kwote wolną 1400 zł . jakiś czas temu do banku dostarczyłem pisma w których jest to żę komornik zwalnia wpływy z wynagrodzenia poniewarz pracodawca mu buli co miesiąc. oco chodzi

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama