statystyki

Jak przedsiębiorca może zgłosić wierzytelności do masy upadłościowej

autor: Łukasz Sobiech31.03.2014, 07:25; Aktualizacja: 31.03.2014, 09:26
Pieniądze

Należy pamiętać, że zgłoszenie wierzytelności nie podlega opłacie sądowejźródło: ShutterStock

Z roku na rok liczba ogłaszanych przez sądy upadłości wzrasta. Z raportu Coface wynika, że w 2013 r. sądy ogłosiły upadłość w 883 przypadkach. Jest to wynik najwyższy od 2005 r. Co zatem powinien zrobić wierzyciel, kiedy ogłoszenie upadłości kontrahenta stanie się faktem. Po pierwsze taki wierzyciel powinien śledzić Monitor Sądowy i Gospodarczy. To w nim obowiązkowo powinno się znaleźć ogłoszenie o upadłości przedsiębiorcy.

W obwieszczeniu o ogłoszeniu, które publikowane jest również w dzienniku o zasięgu lokalnym, oznaczony jest termin, w którym wierzyciele mogą zgłaszać swoje wierzytelności do masy upadłości. Zgodnie z przepisami w zależności od decyzji sądu wierzyciele mają od jednego do trzech miesięcy na zgłoszenie swych wierzytelności. Opóźnienie w dokonaniu zgłoszenia nie oznacza, że zgłaszana wierzytelność nie zostanie uwzględniona, ale może oznaczać obciążenie spóźnionego wierzyciela kosztami postępowania, jakie z opóźnienia wynikły. Przykładowo będzie chodziło o koszt sporządzenia uzupełniającej listy wierzytelności.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane