Starosta obowiązkowo będzie kontrolował szkoły nauki jazdy. Sprawdzi też, czy instruktorzy ustrzegli się błędów w szkoleniu młodych kierowców.
Instruktorzy nauki jazdy nie spoczną już na laurach po tym, jak uzyskają swoje uprawnienia. Będą musieli się dokształcać. Wynika to z nowej ustawy o kierujących pojazdami, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Rozwiązania wprowadzane przez ustawę mają podnieść jakość szkolenia kandydatów na kierowców.
Zgodnie z tymi przepisami instruktorzy raz do roku będą brać udział w trzydniowych warsztatach doskonalących. Zajęcia te mają uzupełniać i poszerzać ich wiedzę m.in. o nowe metody dydaktyczne i zmieniające się przepisy.

Katalog przestępstw

Nie każdy będzie mógł zostać instruktorem. Rozszerzony zostanie katalog przestępstw, które zamkną drogę do tego zawodu. Obecnie przepisy dyskwalifikują osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Ustawa o kierujących pojazdami spowoduje, że instruktorem nie zostanie także osoba, która ma na swoim koncie wyrok za korupcję, fałszowanie dokumentów, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu czy przestępstwo umyślne przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.
Zmienią się też wymagania dla przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie szkoleń kierowców. Będą musieli posiadać odpowiednie sale do zajęć teoretycznych, a także plac manewrowy.

Odpowiednie sale zajęć

Chodzi o to, by plac był z prawdziwego zdarzenia, a nie jedynie prowizorką obok osiedlowego trzepaka. To, czy firma będzie miała odpowiednie sale wykładowe i plac manewrowy, sprawdzi starosta. Ustawa określa, że minimum raz w roku starosta skontroluje szkołę nauki jazdy. Będzie też kontrolował umiejętności, jakie osiągnęli kursanci danej szkoły. Po zakończeniu kursu na prawo jazdy ośrodek szkolenia przekaże staroście listę z danymi osób, które ukończyły kurs.
W dodatku starosta uzyska wgląd w wyniki egzaminów. Na tym nie koniec, gdyż za pośrednictwem Centralnej Ewidencji Kierowców sprawdzi, czy osoby wyszkolone w danym ośrodku jeżdżą na przykład jak piraci drogowi. Jeżeli okaże się, że wiele osób z danej szkoły notorycznie nie może zdać na prawo jazdy albo absolwenci szkoły z dużą częstotliwością karani są przez policję za wykroczenia, to starosta zarządzi dodatkową kontrolę.
Wymagania, jakie wprowadzi ustawa, zaczną obowiązywać 10 lutego 2012 roku.
Podstawa prawna
Ustawa z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. nr 30, poz. 151).