Właściciel wynajmowanego lokalu musi dokonywać na swój koszt niezbędnych napraw i remontów. Nie może też niezapowiedzianie nachodzić lokatorów lub wchodzić do domu bez ich zgody.

Czy mogę sam eksmitować najemcę

Zdecydowałem się wynająć mieszkanie, jednak obawiam się, że trafię na nieuczciwych lokatorów. Czy jeśli nie będą oni chcieli się wyprowadzić po rozwiązaniu umowy, to będę musiał złożyć pozew o eksmisję i latami czekać, aż gmina da im mieszkanie socjalne?

Czy właściciel może wchodzić do mieszkania

Od kilku miesięcy wynajmujemy kawalerkę w centrum Poznania. W czasie gdy jesteśmy w pracy, właścicielka wchodzi bez pytania do mieszkania i kontroluje jego stan. Czy ma do tego prawo?

Czy muszę wyremontować ściany

W trakcie wynajmowania mieszkania wywierciłem w ścianach kilkanaście dziur, by zawiesić obrazy na umieszczonych w nich kołkach. Zrobiłem to za zgodą właściciela. Podczas wyprowadzki powiedział mi on jednak, że ściany mają wyglądać tak jak wcześniej, bo inaczej potrąci mi na remont z kaucji. Czy miał do tego prawo?

Czy mam obowiązek zwrócić wydatki za remont

Wynajmuję trzypokojowe mieszkanie w Lublinie grupie studentów. Gdy zjawiłem się po czynsz, najemcy chcieli, abym odliczył im od sumy koszt wymiany spalonych żarówek, prania dywanów i wymiany przeciekającego kranu. Czy muszę zwrócić wszystkie te koszty?

Czy mogę żądać pieniędzy za meble

Wynająłem mieszkanie, w którym meble kuchenne były w bardzo złym stanie. W porozumieniu z wynajmującym postanowiłem kupić nowe. Umowa najmu wygasła, a ja zostawiłem meble w mieszkaniu. Czy mogę domagać się zwrotu poniesionych kosztów?

Czy można zerwać umowę za zakłócanie porządku

Właścicielka mieszkania wezwała mnie i mojego męża do wyprowadzenia się bez uwzględniania wiążących nas terminów wypowiedzenia. Powodem były wielokrotne skargi sąsiadów w związku z zakłócaniem ciszy nocnej. Czy miała do tego prawo?

Czy mogę złożyć wypowiedzenie najemcy

Wynajęłam swoje mieszkanie na podstawie umowy o najem okazjonalny. Czy mogę również rozwiązać umowę z uwagi na to, że lokator zalega z czynszem?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie prawa wobec właściciela mieszkania ma jego najemca
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.