Pismo powinno regulować wszystkie najważniejsze kwestie związane z korzystaniem z lokalu. W przypadku braku odpowiednich rozstrzygnięć o prawach i obowiązkach stron będą decydować przepisy ogólne.

Czy umowę najmu można zabezpieczyć
Zamierzam wynajmować swoje mieszkanie studentom. Czy przygotowując umowę, mogę w jakiś sposób zabezpieczyć swoje interesy przed ewentualnym zniszczeniem rzeczy pozostawionych w lokalu?

Czy strony powinny spisać prawa i obowiązki
Poszukuję mieszkania do wynajęcia. Na jakie elementy muszę zwrócić uwagę, aby nie zawrzeć niekorzystnej umowy? Czy muszą zostać w niej wymienione moje uprawnienia i obowiązki?

Czy lokator sam musi wyremontować ściany
W wynajmowanym mieszkaniu wywierciłem w ścianach kilkanaście dziur, by zawiesić obrazy. Zrobiłem to za zgodą właściciela. Podczas wyprowadzki powiedział mi, że ściany mają wyglądać tak jak wcześniej, bo inaczej potrąci mi na remont z kaucji. Czy miał do tego prawo?

Czy przysługuje zwrot poniesionych kosztów
Wynająłem mieszkanie, w którym meble były w złym stanie. W porozumieniu z wynajmującym postanowiłem je wyremontować. Umowa najmu wygasła, a ja zostawiłem meble w mieszkaniu. Czy mogę domagać się zwrotu poniesionych kosztów?

Czy warto podpisać protokół
Zamierzam wynajmować mieszkanie. Czy dla uniknięcia wątpliwości przy zakończeniu umowy warto opisać stan rzeczy w nim się znajdujących?

Czy najemca zawsze może podnająć mieszkanie
Razem z koleżanką wynajmuję mieszkanie. Obecnie jednak czynsz jest dla nas za duży i zamierzamy podnająć pokój kolejnej koleżance. Czy mogę to zrobić bez zgody właściciela?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej:
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.