Pozbawionym wolności można zostać nie tylko w razie skazania na taką karę przez sąd. Za kraty można trafić także w razie niespłacenia grzywny, mandatu czy nawet uporczywego niestawiania się na przesłuchania jako świadek.

Czy poniosę konsekwencje za niezapłaconą grzywnę

Zostałem prawomocnie skazany przez sąd na karę grzywny w związku z tym, że nie stawiałem się wielokrotnie na wyznaczony termin komisji wojskowej. Nie mam żadnego majątku. Czy wobec tego, że komornik nie będzie mógł wyegzekwować grzywny, mogę ponieść jakieś konsekwencje?

Czy uchylając się od prac społecznych, trafię do więzienia

Za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu zostałem skazany na 3 miesiące prac społecznych, polegających na sprzątaniu terenów publicznych. Ostatnio kilka razy nie stawiłem się do wykonywania robót. Zadzwonił do mnie kurator i powiedział, że jeżeli się to powtórzy, to mogę trafić za kratki. Czy jest to możliwe, jeśli nie zostałem skazany na więzienie?

Czy można aresztować świadka na wniosek śledczego

Kilkakrotnie nie stawiałem się na termin przesłuchania w charakterze świadka. Ostatnio zostałem ukarany przez prokuratora karą porządkową. Spytałem swojego kolegę adwokata, czy jest to zgodne z prawem. Odpowiedział mi, że w niektórych sytuacjach możliwe jest nawet aresztowanie świadka. Czy to prawda?

Czy można trafić do aresztu za niezapłacony mandat

Mój brat ma dwa mandaty za zakłócanie porządku w miejscu publicznym. Co jakiś czas do domu przychodzi poborca i usiłuje ściągnąć z niego pieniądze. Na razie nic nie wskórał, gdyż brat uczy się i nie posiada żadnych wartościowych rzeczy. Czy jeżeli brat nie zapłaci mandatu, to możliwa jest jego zamiana na areszt lub na coś innego?

Czy trafię do więzienia, jeśli mam trudną sytuację

Sąd przesłał mojemu synowi wezwanie do zapłacenia orzeczonej grzywny za niszczenie słupków geodezyjnych. Nie mamy pieniędzy na jej zapłacenie w terminie. Czy w razie spóźnienia się ze spłatą syn trafi od razu do więzienia?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy można trafić do więzienia za niewielkie przewinienie
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania