Parlamentarna Komisja Ustawodawcza w Hiszpanii zadecydowała o podniesieniu dolnej granicy wieku pozwalającej na zawarcie małżeństwa. Do tej pory było to 14 lat, od teraz będzie 16. Do 16 lat podniesiona również została granicy rozpoczynania współżycia seksualnego.

Obowiązujące prawo dopuszcza rozpoczynanie wspołżycia seksualnego od 13 lat. Dlatego, w przypadku zajścia w ciążę, śluby mogły brać 14-latki. Po dwóch latach dyskusji podniesiono wiek do 16 lat. Oznacza to, że rozpoczynający współżycie wcześniej mogą zostać podani do sądu.

Nowe prawo jest częścią nowelizowanego kodeksu karnego. O podniesienie wieku prosiła Hiszpanię Organizacja Narodów Zjednoczonych. Eksperci argumentowali zaś, że ponad 80 procent małżeństw zawieranych przez niepełnoletnich kończy się rozwodem.

Deputowani postanowili też, że ślubów i rozwodów będą mogli udzielać notariusze. Zdecydowali, że związki zawierane w obrządku prawosławnym, buddyjskim, mormońskim i Świadków Jehowy nie będą potrzebowały potwierdzenia Urzędu Stanu Cywilnego. Dotychczas taki przywile mieli tylko katolicy, Żydzi i muzułmanie.