« Powrót do artykułu

Gwizdak: Sąd to nie usługa premium. Jestem przeciwny wypychaniu ludzi [WYWIAD]

Jestem przeciwny wypychaniu ludzi z sądów za pomocą barier finansowych. Kogokolwiek by nie wypychano – czy skromnego obywatela, czy przedsiębiorcę – nie podoba mi się to. Często przy pracach legislacyjnych najpierw wymyśla się rozwiązanie problemu, a dopiero następnie analizuje sam problem - mówi w wywiadzie dla DGP Jarosław Gwizdak, sędzia, prezes Sądu Rejonowego Katowice-Zachód.

sąd, temida

żródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje znowelizować ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Dostrzega pan taką potrzebę?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • realnie(2016-12-07 07:54) Zgłoś naruszenie 55

  Nazywanie polskiego sądownictwa "wymiarem sprawiedliwości", powinno być podawane w encyklopedii jako przykład żartobliwej ironii. W polskim "wymiarze sprawiedliwości" faworyzowani są bogaci. Biedni nie są w stanie dochodzić sprawiedliwości, bo nie mają na to kasy, często dlatego, że dotknęła ich niesprawiedliwość. Nawet pisma procesowe ocenianie są nie pod kątem prawidłowości, tylko pod kątem formalnym. Np. nieważne czy strona napisała sobie dobrą kasację, SN ją odrzuci tylko dlatego, że nie podpisał jej adwokat albo radca prawny. Albo pełnomocnictwo. Musi być stałe zlecenie, nie może być zwykłe zlecenie. Why??? Może być stosunek pracy, nie może być umowa cywilna. Może być rodzic, nie może być kuzyn. Jak się czyta prawa barbarzyńskie, to mają one w sobie więcej logiki niż współczesne prawo polskie.

  Odpowiedz
 • Gut baj ....(2016-12-10 03:13) Zgłoś naruszenie 21

  Chłopie ty sie tak nie mądruj jak wyjaśniłeś sprawe mojej osoby sprawa z GetiBankiem kryjesz kolesiów jestes nieuczciwy wykonywaniu podstawowych obowiazków jako Prezes mówie ci to po raz kolejny !!! Chłopie zmień front !!! Zmień zawód !!! Odpowiedz w końcu na pismo i na temat

  Odpowiedz
 • brawa dla legislatorów(2016-12-07 23:45) Zgłoś naruszenie 10

  Z treści artykułu wynika, że opłaty mają być wyższe dla podmiotów tzw. dużych. O ile takie rozwiązanie zostanie wprowadzone, to będzie to dotyczyć głównie podmiotów tzw.masowych (banki, sieci komórkowe,instytucje finansowe itp). Sprawy tego typu najczęściej wszczynane są nie z powodu sporu o wysokość należności, lecz na skutek zalegania z płatnościami. Kończą się często na etapie nakazu zapłaty lub wyroku zaocznego, w których kosztami obciąża się przegrywającego proces, i tak zadłużonego pozwanego.I tym sposobem obciążenie rykoszetem trafia w najbiedniejszych. Brawo, gratuluję świetnych pomysłów rządzącym!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!