statystyki

Nie da się zablokować udziału w procesie spółki córki

autor: Michał Culepa15.12.2016, 18:00
podatki, firma, przedsiębiorca

Źródłem sprawy było powództwo o zapłatę prawie 490 tys. zł wytoczone przez spółkę I. Leasing & Fleet przeciwko dłużnikowi wekslowemuźródło: ShutterStock

Na udział w procesie nowej jednostki, która wydzieliła się ze spółki matki, przeciwnik procesowy nie musi się zgodzić. Taki wniosek płynie z uchwały Sądu Najwyższego.

Źródłem sprawy było powództwo o zapłatę prawie 490 tys. zł wytoczone przez spółkę I. Leasing & Fleet przeciwko dłużnikowi wekslowemu – Kazimierzowi R. W toku procesu doszło do przekształceń powoda. Ze spółki wydzielono dział zajmujący się wyłącznie sprawami umów leasingu. Stał się on bazą do utworzenia spółki I. Leasing. Po przekształceniu I. Leasing & Fleet skoncentrowała się na dalszej działalności w zakresie logistyki i zarządzania flotami pojazdów i zmieniła nazwę na I. Fleet.

Proces przeciwko Kazimierzowi R. był kontynuowany, ale w roli bezpośredniego sukcesora powódki występowała już tylko spółka I. Fleet. I. Leasing nie została dopuszczona do postępowania. Sąd bowiem zdecydował się zastosować art. 192 pkt 3 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nim zbycie w toku sprawy rzeczy lub prawa, objętych sporem, nie ma wpływu na dalszy bieg sprawy. Aby jednak nabywca mógł kontynuować proces, zgodzić się na to musi strona przeciwna. Sąd przyjął, że nabywcą części majątku dotychczasowego powoda w rozumieniu tego przepisu była I. Leasing. Uznał więc, że należało najpierw zapytać pozwanego, czy spółka ta może wejść do procesu. Kazimierz R. zgody jednak nie wyraził. W efekcie sąd I instancji zasądził na rzecz I. Fleet część żądanych kwot. Ostatecznie apelację złożyły zarówno spółka matka, jak i spółka córka. I. Leasing, zrobiła to po uprzednim zażaleniu na postanowienie odmawiającej jej udziału w procesie.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane