« Powrót do artykułu

Stawki adwokackie i radcowskie: Zmiany tak, lecz pośpiech niewskazany

Rozporządzenia dotyczące stawek adwokackich i radcowskich są kopalnią problemów. Warto, by projektodawcy nowych przepisów tym razem zajęli się nie tylko wysokością opłat, ale i zasadami ich ustalania.

sędzia

żródło: ShutterStock

Przeprowadzona w gorączkowym tempie jesienią zeszłego roku procedura zmiany zasad wynagradzania fachowych pełnomocników zaowocowała podniesieniem o 100 proc. stawek z wyboru.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • sn(2016-05-27 19:52) Zgłoś naruszenie 53

  Władza niech posłucha ludu i zacznie być przyjazna Obywatelom i małym firmom krajowym. kom.wcześniejszy do DGP. Panie Ministrze MS przyjrzy się Pan sprawie taryf za usługi np. dla notariuszy nie wiadomo dlaczego nagle (w ostatnich dniach ich istnienia ) podwyższono je przez MS o ok. 100%.Tak były duże kwoty opłat przy zmianach (adresu spółki , nazwy itp) w KRS małych firm 2-5 os. wynosiły u notariusza ok. 1000-1200zł (przecież to jest wypełniane szablonów w komp.i trwa ok często 2 godziny pracy dla fachowca, ponadto dobijają koszty sądowe 400+100zł ogł. MGiS. To wszystko rujnuje finansowo małe firmy (dają ok.65% zatrudnienia w RP ) , które działają na granicy bankructwa w silnej konkurencji często cen dampingowych w małych miasteczkach. A jest to często jedyne źródło utrzymania całych rodzin. Miały być ułatwienia dz.gospodarczej, głosiła wiele razy władza, a były tylko kosmetyczne zmiany ustaw. My oczekujemy rzeczywistej swobody gospodarczej , bez totalnej biurokracji np. sądów KRS - cokolwiek zmienić w zapisach Spółki w KRS ,to kilka skomplikowanych wymyślonych druków do wypełnienia ,zwracanych klientowi przy byle koniecznej drobnej poprawce. W zasadzie to sąd KRS powinien wypełniać te druki jak mu są potrzebne . Zarząd ,Wspólnicy Spółki powinni tylko zgłaszać uchwałami co chcą zmienić w działaniu firmy, przecież sąd ma zakupione za nasze podatki komp, informatyzacje sądów itp. i może sobie z tym poradzić jak np. urząd skarbowy z PIT 37. Czekamy na autentyczne zmiany działa sądów ,MS i ułatwień w dz.gospodarczej (obniżenia taryf MS) szczególnie dla małych firm 2-5 os. bo nie mają sztabu fachowców - doradców, prawników - bo prostu ich nie stać !!!.Walczą o przetrwanie na rynku , a walką z biurokracją powinien zająć się nowy Rząd!!!! Czekamy na pilne efekty .

  Odpowiedz
 • gdzie ta gospodarka rynkowa, z Konstytucji?(2016-05-27 10:48) Zgłoś naruszenie 58

  A nie prościej znieść przymusy adwokackie i radcowskie. Zrobi się prawdziwa konkurencja. A stawki niech sobie wtedy reguluje rynek.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • hugo(2016-05-26 18:38) Zgłoś naruszenie 41

  Wynagrodzenie od pewnej kwoty powinno być procentowe, przy mniejszych stawka powinna ulegać zwiększeniu za każdą rozprawę. Dobrze zarabia się na fakturach ale to zabrały prawnikom firmy windykacyjne za dużo większe stawki, na reszcie dochód jest mały lub rynek niszowy w danym regionie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!