« Powrót do artykułu

Reforma sądownictwa nadchodzi. Sędziowie boją się czystek

Planowane zmiany w strukturze sądownictwa budzą niepokój w środowisku. Kadra się obawia, że może to być świetny pretekst do czystek.

sąd, prawo

żródło: ShutterStock

Stanowiska stracą najprawdopodobniej wszyscy obecni prezesi sądów

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (116)

 • Okradziony w prywatnym SR w Tychach...(2016-04-19 11:51) Zgłoś naruszenie 203113

  A niech się wreszcie boją bo w sądach nigdy niczego i nikogo się nie bali. Jedynie czego się boją to wyjścia w tym samym mieście na ulicę, by nie spotkać tych których zniszczyli, okradli i sponiewierali.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • stan borys(2016-04-19 09:46) Zgłoś naruszenie 19584

  Mam wiele zarzutów pod adresem obecnej władzy, ale akurat w tej dziedzinie należy ich wspierać. To właśnie większośc obecnych prezesó, funkcyjnych, ciepłych synekurek i układzików w KRS ponosi winę za całkowitą degrengoladę tego środowiska. Promowanie i awansowanie znajomych królika, dorabianie gęby świetnym sędziom, ale nie pasującym do układów towarzyskich, to wreszcie słynna "spółdzielnia" w KRS, siedlisko prezesowskie itp. Zadam pytanie - co obecnie robi poprzedni wiceminister Hajduk, czy jeszcze wcześniejsi? Pracują ciężko na pierwszej linii czy w ramach "podziękowań" zajmują stanowiska funkcyjne? Rozwalić to towarzystwo wzajemnej adoracji.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • sorki,ale_nie(2016-04-19 13:23) Zgłoś naruszenie 156109

  Ani trochę nie jest mi żal sędziów. To co wyczyniają to jest kpina. Z przyjemnością będę patrzył jak zostaną wyrzuceni na zbity pysk.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • koleś(2016-04-19 08:03) Zgłoś naruszenie 13650

  To że reforma doprowadzi do przewietrzenia Krajowej Rady Sądownictwa, to bardzo dobrze, od lat zasiadają tam ludzie zajmujący się sobą i mający sądownictwo w...... gebokim poważąniu. Właśniecie należałoby tę radę rozwiązać i utworzyć na nowo. Reszta tez artykułu typu "weryfikacja sędzió" to zwykła bujda na resorach... Które państwo stać byłoby na to, aby ci ludzie od razu przeszli w stan spoczynku z prawem do pełnego uposażenia przez długie lata. A oprzecież gwarantuje Konstytucja RP, której obecna włądza nie mając wystarczającej większośći w parlamencie zmienić nie może.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • BBWR(2016-04-19 13:41) Zgłoś naruszenie 130103

  nieczytaty ceimny plebs (najniższe czytelnicyow w Euopie) cieszy się że można pogonić sędziów, bo przecież wiadomo że koncepcja nieależnego wymaru sprawieliwości jest obca społeczenstwom wchodnim i prymitywnym. Ciemnota jak małpa (przepraszam małpy) powtarza za cwanymu politykami jak to sądy źle działają natomiast nie ma na to żadnych dowodów empirycznych, choć są np. takie że sprawa sądowa trwa w Polsce tyle co w sądzie niemieckim.). Jak zawsze w historii masy zorientuja sie że zostały w...ne jak juz bedzie po ptakach, ale po to trzeba by zna historię.

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • Piotr(2016-04-19 11:52) Zgłoś naruszenie 12255

  Moim zdaniem sędziowie powinni być przenoszeni, co 5 lat do innego sądu. Nie powinno być tak jak obecnie, że cały czas pracują w jednym sądzie. Powinni być rozliczani z pracy, jaką wykonują. Jak źle orzekają a tych orzeczeń w roku jest np. 10 to taki sędzia powinien być z tego rozliczony a w skrajnych przypadkach zwolniony z pracy.

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • tukan(2016-04-19 13:04) Zgłoś naruszenie 11764

  Sądy w POLSCE mają brud za uszami od II wojny światowej . Nigdy się nie oczyściły .

  Odpowiedz
 • legalnablondynka(2016-04-19 13:03) Zgłoś naruszenie 8812

  Uprzejmie chciałabym zwrócić uwagę autorowi tekstu (widać , że się przygotował...), iż obecnie sądownictwo jest dwuinstancyjne !!! Kasacja czy wznowienie postępowania są szczególnymi środkami zaskarżenia (czyli przysługującymi tylko w wyszczególnionych prawem przypadkach), a nie III instancją. Reforma jeśli juz to ma obejmować zlikwidowanie jednego rodzaju sądów, gdyż w tej chwili w I instancji może orzekać SR a w II SO, a w innych kategoriach spraw w I SO a w II SA. Jak społeczeństwo ma mieć świadomość prawną, skoro dziennikarzom nie chce się nawet skorzystać z wikipedii?

  Odpowiedz
 • grzesL(2016-04-19 12:19) Zgłoś naruszenie 8776

  Mamy już Wodza Naczelnika, Kult jednostki, Nomenklaturę, Partię (narodowo socjlistyczną), teraz jeszcze posprzątać sądy przy aplauzie gawiedzi. Zgroza, zgroza, zgoroza. Z sądami, po, kodem nie mam nic do czynienia. Zgroza.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Musi zaisnieć sprawiedliwość(2016-04-19 15:34) Zgłoś naruszenie 8655

  JAK NAJSZYBCIEJ, ROZBIĆ UKŁAD, PROKURATORSKO-SADOWNICZY. SĘDZIA PONAD PRAWEM ??? CZY PRAWO TO JA !!!! Oto cała prawda, nie tylko o głośnych ostatnio sędziach...!!! Uważamy, że duża cześć wszystkich sędziów, to resort po MO, SB i WSI do wywalenia od razu !!! Sędzia, czy prokurator, podejrzany, powinien być, natychmiast odsunięty od orzekania spraw.... Ten sam sędzia, który skazał Mariusza Kamińskiego na 3 lata, a jednocześnie był tak łagodny dla policjanta o nazwisku Karol Cak, który skopał po głowie przechodnia na Marszu Niepodległości? Tacy nie odpowiedzialni sędziowie bywali, ale zaraz po wojnie, nie do wiary, że taki spiskowiec orzeka w polskim sadzie... Sąd, musi przestać bronić swoich. Polska będzie normalnym krajem, jak każdy stający przed sądem, będzie miał te same szanse, do obrony i sprawiedliwości. On przynosi wymiarowi sprawiedliwości hańbę, jak kilkunastu innych, których z zażenowaniem oglądaliśmy ostatnio.... Na bruk takich, którzy działają, na szkodę Polski i Polaków.... Sędzia kłamie, na stronach Sądu Okręgowego w Warszawie ! Co na to jego, mam nadzieję, byli kumple z profesji ??? O zaangażowaniu POlitycznym nie wspominam. Dalej będą hodować u siebie "czarną owcę" ??? Ilu takich jeszcze jest w sądach... CZAS TO ZMIENIĆ....

  Odpowiedz
 • żal ludu(2016-04-19 19:04) Zgłoś naruszenie 8555

  Najzabawniejsze jest to, że nieprzychylnie komentujące osoby to jak na moje oko w 90% przegrani w sporach cywilni i skazani w sprawach karnych - osoby, które bez pomocy profesjonalnego pełnomocnika czy obrońcy, interpretują przepisy na swój, dowolny sposób, nie mając ku temu predyspozycji, które sędziowie czy inni prawnicy zdobywają przez lata studiów, aplikacji a następnie praktyki, nie mają dostatecznej wiedzy na temat praw jakimi rządzą się procesy sądowe, uważają że wszystko im wolno i wszystko wiedzą lepiej, a potem dziwią się jak usłyszą przeciwstawny ich myślom wyrok. Biorąc te negatywne komentarze takich osób pod uwagę i ja przestaję się dziwić, iż zapowiadana reforma ku uciesze gawiedzi wejdzie w życie z wielkim hukiem. I z wielkim hukiem zdestabilizuje sądownictwo i sprawowanie wymiaru sprawiedliwości, co bardziej niż na sędziach czy pracownikach sądu odbije się na tych obywatelach, który prowadzą lub prowadzić wtedy będą swoje sprawy. Ale i wtedy powiedzą, że to nie wina Jedynej Słusznej Partii, lecz złych sędziów i złych sądów. Tylko wtedy te źli sędziowie i złe sądy będą istnieć z ramienia partyjnej reformy, to co? Mimo "dobrej zmiany" dalej będzie źle? Bóg widzi i nie grzmi, społeczeństwo zaś patrzy ale nie widzi, bo ślepe.

  Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
 • dzeaprobant(2016-04-19 18:28) Zgłoś naruszenie 7663

  Pomysł durny, wykonanie z pewnością będzie podobnie idiotyczne, ale, jak widzę komentarze, to mam pewność, iż durny, prymitywny i niewyedukowany społecznie lud to kupi!!!! I lud za swoją skrajną ciemnotę zapłaci jeszcze gorszym orzecznictwem i długością postępowań sądowych. UE i ETPCz czeka na dalsze idiotyzmy tej władzy.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • sędzia(2016-04-19 14:59) Zgłoś naruszenie 7668

  My sędziowie boimy się, że przez tyle lat skrzętnie chronione i budowane nieformalne grupy intersów w wewnętrznej strukturze sądownictwa, począwszy od malego SR a skończywszy na towarzystwie w KRS, zostaną zniszczone. Na to się nie zgadzamy. My mamy własne układy i spółdzielnie, i nie zgadzamy się na zastąpienie ich układami i strukturami ministerialnymi. Jesteśmy niczym hinduscy fakirzy: kochamy i bronimy naszych świętych krów, bo są nasze - środowiskowe.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Nikt nikogo nie wyrzuci.....(2016-04-19 10:37) Zgłoś naruszenie 6964

  Sędziowie z czasów Komuny .....pójdą w tzw. Stan Spoczynku po 15 koła miesięcznie. Taka Emeryturka prawie 4 tys Euro to nawet w UE rzadkość.....

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • falty(2016-04-19 16:17) Zgłoś naruszenie 6651

  najwyższa pora zreformować stalinowskie sądy w Polsze, nie zmieniane odkąd NKWD-ziści je utworzyli na rozkaz stalina, tuż po ogłoszeniu manifestu PKWN także osobiście zatwierdzinego w moskwie przez stalina.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ja(2016-04-19 16:22) Zgłoś naruszenie 6345

  Jeśli Sędziowie mogli do tej pory łamać Konstytucję (prawa obywatelskie i prawa człowieka) licząc na immunitet czyli bezkarność, to zmiany są konieczne. Dramaty rozgrywają się w sądach rodzinnych gdzie dzieci są przedmiotami dla sèdziego bez osobowości prawnej. Przepisy prawa są łamane, interpretowane w sposób dowolny, bo przecież sąd może wszystko. Dwoje sędziów z SO w Lublinie dopuściło się działania na szkodę chorego dziecka czy poniosą konsekwencje?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • stan-prawny(2016-04-19 19:18) Zgłoś naruszenie 5955

  Wyciąć to postkomunistyczne wyjątkowo leniwe towarzystwo w pień i powołać prawdziwych sędziów i wymagać ciężkiej pracy i uczciwości bo pieniądze mają b.duże

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Pytający(2016-04-19 15:02) Zgłoś naruszenie 4835

  Jestem ciekaw czy sędzia Tu-leja dalej PO reformie będzie przywdziewał togę i zakładał łańcuch ?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • krzysieks1975(2016-04-19 08:36) Zgłoś naruszenie 4520

  Zgadzam się z przedmówcą. Art. 180 ust. 5 Konstytucji gwarantuje sędziemu. m.in. w razie zmiany ustroju sądów (a to przecież byłaby zmiana ustroju sądów) przeniesienie do innego sądu lub w stan spoczynku z zachowaniem pełnego uposażenia.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mp1248(2016-04-19 09:27) Zgłoś naruszenie 4543

  "...czapka gore..." - emerytury minimalne w zamian za abolicję - taką propozycję powinni otrzymać - bez komentarza

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!