« Powrót do artykułu

Co grozi za używanie nielegalnego oprogramowania?

Z początkiem tego roku sprawuję funkcję prezesa zarządu w niewielkiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to zarząd jednoosobowy. Zdążyłem się zorientować, że w spółce są używane bardzo różne programy komputerowe, nie mam natomiast pewności, czy wszystkie są legalne. Na jakie sankcje mogę być narażony, gdyby okazało się, że w firmie używane jest pirackie oprogramowanie – martwi się pan Janusz

chomik, internet, komputer

żródło: Materiały Prasowe

Kodeks karny przewiduje, że jeżeli ktoś bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • WolfHeart(2015-01-16 19:25) Zgłoś naruszenie 00

    "Zgodnie z przepisami kodeksu karnego za tzw. pomocnictwo odpowiada osoba, która wbrew prawnemu szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego, swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie."
    Ale skąd miałby brać się ten szczególny obowiązek, warunkujący odpowiedzialność karną? Dla pomocnictwa wymagany jest przynajmniej zamiar ewentualny. Ustalenie, że pracodawca zatrudniający pracowników, którzy potajemnie instalują nielegalne oprogramowanie bez jego wiedzy i zgody, działa umyślnie - dopuszczając tę możliwość, wydaje się tak dalece abstrakcyjne, że prawie niemożliwe.
    Sugerowałbym w artykule skupić się raczej na kwestiach odpowiedzialności cywilnoprawnej za niezachowanie należytej staranności.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!