Zmiany w ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego od marca 2015 roku

Zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego, nadanie dziecku obcego imienia oraz nowy dowód osobisty - takie ułatwienia i zmiany możliwe będą od 1 marca 2015 - informuje MSW. Przypominamy co dokładnie zmieni się za 3 miesiące

ślub obrączki

żródło: ShutterStock

Nowe przepisy są znacznie bardziej liberalne jeśli chodzi o zawieranie małżeństw poza urzędami. Co prawda funkcjonująca od 1986 roku ustawa tego nie zabraniała, ale wymagała uzasadnionych powodów. Dzięki nowym przepisom, do zawarcia ślubu w plenerze wystarczy... 1000 złotych.

"Ustawa prawo o aktach stanu cywilnego umożliwi zawieranie małżeństwa poza urzędem, jednak w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Para, które będzie chciała skorzystać z nowej możliwości powinna złożyć wniosek do kierownika wybranego urzędu stanu cywilnego i ponieść dodatkową opłatę" - informuje MSW.

Jak wyliczył PAP W zeszłym roku zawarto 69 tys. małżeństw, ale tylko 2 tys. ślubów zostało zorganizowanych poza urzędem. Jak mówią kierownicy USC, zainteresowanie takimi imprezami w plenerze jest bardzo duże.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • Biore slub z koniem (iwona H.)(2015-01-01 13:44) Zgłoś naruszenie 00

  No to w terenie mozna zawrzec slub z koniem,bo PO schodach rzedu kon by sie usmial I przewrocil od propagandy I ideologii gender.

  Odpowiedz
 • wjw(2015-01-01 16:40) Zgłoś naruszenie 00

  A kretyński obowiązek informowania wszystkich świętych z US na pierwszym miejscu o zmianie nr dowodu osobistego zostaje ?

  Odpowiedz
 • Pogrzeby też wymagają zmian .....(2015-01-01 20:30) Zgłoś naruszenie 00

  Bezwzględnie powinno się wprowadzić możliwość rozsypywania prochów zmarłych, tak jak to jest w całym cywilizowanym świecie; oczywiście kościół blokuje to prawo, bo wtedy zdecydowanie mniej by zarabiali na pochówkach;

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!