Zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego, nadanie dziecku obcego imienia oraz nowy dowód osobisty - takie ułatwienia i zmiany możliwe będą od 1 marca 2015 - informuje MSW. Przypominamy co dokładnie zmieni się za 3 miesiące
.
1
Nowe przepisy są znacznie bardziej liberalne jeśli chodzi o zawieranie małżeństw poza urzędami. Co prawda funkcjonująca od 1986 roku ustawa tego nie zabraniała, ale wymagała uzasadnionych powodów. Dzięki nowym przepisom, do zawarcia ślubu w plenerze wystarczy... 1000 złotych.
"Ustawa prawo o aktach stanu cywilnego umożliwi zawieranie małżeństwa poza urzędem, jednak w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Para, które będzie chciała skorzystać z nowej możliwości powinna złożyć wniosek do kierownika wybranego urzędu stanu cywilnego i ponieść dodatkową opłatę" - informuje MSW.
Jak wyliczył PAP W zeszłym roku zawarto 69 tys. małżeństw, ale tylko 2 tys. ślubów zostało zorganizowanych poza urzędem. Jak mówią kierownicy USC, zainteresowanie takimi imprezami w plenerze jest bardzo duże.
Jak wyliczył PAP W zeszłym roku zawarto 69 tys. małżeństw, ale tylko 2 tys. ślubów zostało zorganizowanych poza urzędem. Jak mówią kierownicy USC, zainteresowanie takimi imprezami w plenerze jest bardzo duże.">
ShutterStock
2 Nowe prawo to także pole do popisu dla pomysłowych rodziców, którzy nie koniecznie cenią sobie tradycję. Od 1 marca 2015 roku możliwe będzie nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia. Nadal będzie obowiązywał przepis mówiący, że dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy wyborze imienia będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające. Decyzja o tym czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy należy do kierownika USC [za MSW].
ShutterStock
3
Wprowadzane przepisy mają także znacznie uprościć dostęp do dokumentów. Urzędy Stanu Cywilnego mają obowiązek prowadzenia elektronicznych rejestrów aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, a odpisy mają być wydawane w dowolnym USC.
Według ministerstwa uporządkuje to zgromadzone w ewidencjach dokumenty. Według informacji PAP w ciągu ostatnich 100 lat w Polsce sporządzono 133 mln aktów stanu cywilnego. Jak mówi Hellich, USC trzeba zinformatyzować, ponieważ zgromadzone przez lata w wielotomowych księgach dokumenty są różnej jakości. Tylko w zeszłym roku liczba sporządzonych aktów stanu cywilnego przekroczyła 1 mln, w tym sporządzono ok. 437 tys. aktów urodzeń, 200 tys. aktów małżeństw, 394 tys. aktów zgonów. Ponadto w zeszłym roku wydano blisko 7 mln odpisów tych aktów.
ShutterStock
4 Projekt ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje 6-miesięczny okres przejściowy. Oznacza to, że urzędy stanu cywilnego od 1 marca 2015 r. jeszcze przez 6 miesięcy wdrażania nowego systemu będą mogły pracować równolegle – na starych i nowych zasadach. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych, ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego. Zmiany polegają na przesunięciu o dwa miesiące terminu wejścia w życie trzech ustaw wprowadzających System Rejestrów Państwowych. Oznacza to, że ustawy wejdą w życie 1 marca 2015 r. [MSW]
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję