« Powrót do artykułu

Deregulacja przed trybunałem. Co dalej z zawodem urbanisty?

W opinii posłów likwidacja zawodu urbanisty naruszyła konstytucyjne zasady: proporcjonalności, ochrony praw nabytych, zaufania obywatela do państwa oraz równego traktowania

Wcześniej liczyła się praktyka

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wcześniej liczyła się praktyka

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (8)

 • waz(2014-12-15 01:14) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli myślicie, że w deregulacji zawodu urbanisty chodziło o zwiększenie zatrudnienia to się grubo mylicie. Gdyby tak było to rząd zwróciłby uwagę na zwiększenie podaży opracowań. Chodziło raczej o to, żeby nad planami miejscowymi nie było żadnej kontroli, bo właśnie plany miejscowe, decyzje o warunkach zabudowy to klucz do wszystkich inwestycji. Co tam społeczeństwo, ład przestrzenny.

  Odpowiedz
 • tą reglamentacją przepędzimy stąd młodych(2014-11-03 13:42) Zgłoś naruszenie 00

  O wyborze wykonawcy powinien decydować wyłącznie klient. Żadna organizacja nie powinna wciskać się między klienta a oferenta. Jedyny prosty obowiązek, który powinien być spełniany, to obowiązek pełnej informacji o doświadczeniu zawodowym. I tyle. O reszcie ma prawo zadecydować ten, kto inwestuje swoje pieniądze.

  Odpowiedz
 • były pośrednik(2014-11-03 14:00) Zgłoś naruszenie 00

  No cóż idioci u steru władzy rządowej i efekt widoczny.

  Odpowiedz
 • ciekawski(2014-12-18 12:33) Zgłoś naruszenie 00

  >>Jak się jednak okazuje, wzmożonego napływu do zawodu na razie nie widać.<<
  A taki "napływ do zawodu" ktoś monitoruje? Można coś bliżej na ten temat?

  Odpowiedz
 • Witruwiusz(2014-12-31 11:59) Zgłoś naruszenie 00

  Od kąd prawo uchwalane w PRL jest glownym kryterium obrony urbanistow jako zawodu zaufania publicznego, w PRL byl to zwod podporzadkowany decyzjie wladzy ludowej i jej nkoncepcje rozwoju miast przeksztalcanych za sprawa urbanistow w koszarowe blokowiska/ Urbanisci cieszyli się wsparciem wladzy ludowej byli bowiem posłuszni i podporządkowani partii. Panie profesorze Chmaj, na mandat zaufania publicznego trzeba zasłlzyć a nie szukac go w altach prawnych PRL

  Odpowiedz
 • lidek(2015-01-04 20:28) Zgłoś naruszenie 00

  No coż posłowie z PIS-u ( i tutaj cytat z powyższego art.: „Dopiero w kolejnym projekcie z 24 kwietnia 2013 r. projektodawca zmienił całkowicie swoją ocenę i podejście, choć nie wyjaśnił swojego stanowiska i narzucił całkowitą formalną likwidację zawodu urbanisty” – zauważają posłowie Prawa i Sprawiedliwości) zapytajcie swojego koalicjanta PANA GOWINA, bo to ON jest autorem całej ustawy deregulacyjnej wraz z poszczególnymi transzami zawodów.

  Odpowiedz
 • Witruwiusz(2015-01-20 12:30) Zgłoś naruszenie 00

  Planowanie przestrzenne obejmuje kilka dzidzin wiedzy jak:prawo wlasności i hipoiteka, ochrona środowiska, komunikacja kołowa i szynowa,ochrona zabytków, chrona zdrowia, itd w Anglii nie ma zawodu urbaniasty i w wymienionych sprawach organy planujace rozwoj miast czyli komisje planowania powoŁują rzeczoznawcow. Zawod urbanisty wprowadzila wladza ludowa powolując na wzor radziecki Komitet Urbaniastyki i Architektury i Naczelnych Architektow na szczeblu wojewodztw, byly to organy podporzadkowane PZPR I REALIZUJACE WYTYCZNE PZPR, W ROKU 1994 WYKORZYSTUJAC DOJśCIE lEWICY DO WLADZY WPROWADZONO ZAWÓD URBANISTY DO USTAWY O PLANOWANIUN PRZESTRZENNYM. Jak wiadomo ta ustawa zahamowala planowanie przestrzenne i rozwoj miast. A urbanisci produkowali bezuzyteczne malowanki.

  Odpowiedz
 • Wiruwiusz(2015-03-26 16:06) Zgłoś naruszenie 00

  Chwala demokracji i jej instytucjomi , teraz czas na tak zwanych kosztorysantow budowlanych, zawod wymyslonu przez doradcę Juljana Tokarskiego zaóżyciela Stowarzysznia Kosztorysantow Polskich, zwolennika cen regulowawnych w budownictwie, ktore w pierwszych latach transformacji doprowadziło do upadku polskich firm budowalanych i wyparcia ich przez firmy zagraniczne,i deweloperow, ktorszy stosujac ceny rynkowe zagarneli polski rynek budowlany i olbrzymie zyski. wyprowadzone zagranicę.Twórcy p prawa z 1994 reokuzasiadają w komisji kodyfikacyjnej i obalili już pierwszego przewodniczacego prof Niewiadomskiego zwolennika zmian prawa buidowalanego, czekamy kiedy obala nowego przewodniczacego o ile nie będzie im powolny.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!