« Powrót do artykułu

Alimenty: Na dziecko nie trzeba płacić bez końca

Syn, na którego płacę alimenty, ma obecnie 24 lata. Skończył w tym roku studia, lecz nie obronił pracy magisterskiej. Wiem, że od kilku miesięcy pracuje na podstawie umowy na czas nieokreślony. Płacę dosyć duże alimenty na dwoje dzieci. Moja sytuacja materialna pogarsza się z roku na rok – zamiast podwyżki pensji, ostatnio mam obniżki – pisze pan Albert. – Do kiedy trwa obowiązek płacenia przez rodzica alimentów na dorosłe dziecko? Mam je po prostu przestać płacić czy może powinienem powiedzieć to córce albo pójść do sądu – pyta pan Albert.

Pieniądze, podatki

żródło: ShutterStock

Konieczne jest ustalenie, czy od czasu przyznania alimentów nastąpiła zmiana stosunków między uprawnionym do alimentów dzieckiem a zobowiązanym do alimentacji rodzicem i czy ma to wpływ na zakres obowiązku alimentacyjnego rodzica wobec dziecka.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (81)

 • vacuś(2014-10-30 12:46) Zgłoś naruszenie 30726

  Chore zasady. Alimenty powinny być wymagalne do końca studiów magisterskich, ale nie dłużej niż do 24 roku zycia lub podjecia pracy. Niech bachory biorą się za życie a nie siedzą na garnuszku rodziców.

  Pokaż odpowiedzi (9)Odpowiedz
 • Ojciec(2016-03-23 14:21) Zgłoś naruszenie 21214

  Córeczka jest dorosła, ma cię w du...ie, nie pamięta, że ojciec jest na świecie, a ty płać człowieku, zamiast sobie odkładać na stare lata ! To jest skandal !!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Endrju(2014-12-04 21:56) Zgłoś naruszenie 18111

  Po prostu chamskie, niemoralne i niewychowawcze... Kończysz naukę albo nie chce ci się uczyć... zacznij pracować... Skoro nie da się w wyuczonym zawodzie, to w jakimkolwiek. Co to za produkowanie śmierdzących leni zbliżających się do 30-tki, którzy powinni sami o siebie zadbać??? A co, jeśli machną sobie własne dziecko? Jak tatusiowi nie będzie chciało się pracować, to którzy rodzice maja utrzymywać ten chory związek? A jak rodzice sami zaczną wymagać opieki od leniwych dzieci? Takie sprawy powinny być rozwiązywane z automatu! Uczysz się w szkołach dziennych do 25-go roku życia, wtedy masz prawo do alimentów. Przerywasz naukę, idziesz do pracy. Reszta to sprawa dogadania się samej rodziny, do której państwu skrajnie NIEOPIEKUŃCZEMU jakim obecnie jest Polska, nic do tego!
  Co to za wychowywanie, skoro leniwe dziecko nigdy nie poczuje obowiązku samodzielnego utrzymania się. Argumenty różnych durni, że "dziecko na świat się nie prosiło" powinny dotyczyć nie usprawiedliwiania lenistwa ale jedynie przemocy w rodzinie!!! Jak więc podtrzymać gatunek bez robienia dzieci??? Tylko te dzieci mają zacząć na siebie zarabiać w takich zawodach, na które jest popyt, a nie tam gdzie było łatwo się na studia dostać!!!

  Odpowiedz
 • Wandal(2016-03-05 12:14) Zgłoś naruszenie 17822

  moja kończy właśnie 25 lat mieszka w Niemczech w weekend dorabia więcej niż ja mam w cały miesiąc, za pół roku bierze ślub płacę honorowo do końca. Do wesela i prezentu nie dołożę ani grosza choć miałem na ten cel odłożone ok 50 tyś przyroda lubi równowagę, rozważam za jakiś czas założenie sprawy alimentacyjnej córce coby odbić sobie nadpłacone po 18 roku życia pieniądze. Nadmieniem, ze zwracałem się kilka razy do córki i raz do sądu o zwolnienie mnie z obowiązku, zgodnie z prawem jak sie uczy płac nie ważne, ze mieszka z facetem i dostaje stypendium ok 3400 zł i dorabia płąć bo takie prawo więc zamierzam wykorzystać to prawo w drugą strone a są podstawy

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • tr(2016-02-09 14:38) Zgłoś naruszenie 1326

  I dalej twierdze że Polska to jest gówniany kraj. Moja córka jeździ do Anglii, pracuje tam na czarno, ma 23 lata, jest w trakcie studiów, zarabia trzy razy więcej ode mnie, a ja muszę nadal na nią płacić alimenty, bo według sądu ona nie ma środków do utrzymania, bo w Polsce nie pracuje tylko jeszcze studiuje. To jest chore.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • basia(2015-08-01 18:54) Zgłoś naruszenie 869

  Znam dwóch lebrów-19 i 26 lat-bracia.Starszy już rok się nie uczy a pracuje ponad rok.Młodszy-dwa lata się nie uczy a pracuje ok1.5 roku.I jak na dzień dzisiejszy ''doją''ojca emeryta po 600 zł.Gdy ów ojciec zwrócił im uwagę że czas przestać,wówczas ''panowie'' się obrazili.

  Odpowiedz
 • Masumi 39(2015-10-04 12:16) Zgłoś naruszenie 7410

  Syn ma 19 lat , uczył sie zaocznie , ale przestał...załatwiłam mu pracę - pracyje 3 tyg.ale stwierdził że nie będzie- bo jest zmęczony - Czy w takim wypadku muszę nadal płacić na niego alimenty ? Szantażuje mnie że będę musiała bo on ponownie zapisze się do szkoły zaocznej typu Cosunus

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Rodzic(2014-11-06 20:56) Zgłoś naruszenie 509

  "Rodzic zobowiązany do alimentacji, który uzna, że jego dziecko już się usamodzielniło, może po prostu przestać płacić" - i nikt z redakcji nie zweryfikuje tych dyrdymałów?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • kamilek1312(2015-01-12 10:16) Zgłoś naruszenie 483

  Czyli alimenty to złodziejstwo
  z 1400 zł chcą jeszcze zdzierać.
  Za 900 zł to mi się nie chce pracować.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • ra(2015-05-05 20:26) Zgłoś naruszenie 426

  Do To były piękne lata. Taki masz szacunek do ojca. Pieniądze na imprezę. Jesteś durniem , bo płce alimenty na dwoje dzieci, i do jedzenia mi brakuje pedale.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • ojciectłustejpindy(2016-02-18 01:09) Zgłoś naruszenie 397

  Doją alimenciary i alimenciarze a Ty plac choc zrec sam nie masz co!!!

  Odpowiedz
 • Gość(2015-05-31 20:52) Zgłoś naruszenie 368

  polecam ogólny artykuł n.t. alimentów http://kancelariapomocyprawnej.pl/aktualnosci/38-do-kiedy-i-na-jakich-zasadach-przysluguja-dzieciom-alimenty. Musimy po prostu wykazać w sądzie , że dziecko jest już zdolne do pracy zarobkowej. Jak to jest , że większa część studentów obecnie albo pracuje i studiuje zaocznie i oczywiście sama się utrzymuje, albo studiuje dziennie i dorabia w weekendy, a takie "typy" najchętniej do 30 nic by nie robiły? naprawdę. Warto zebrać jakiś materiał i ewentualnie udać się po poradę prawną czy tyle info wystarczy i następnie zacząć działać!

  Odpowiedz
 • Anna(2017-12-28 07:53) Zgłoś naruszenie 300

  Matki celowo wyłudzają jak największe alimenty jednocześnie utrudniają ojcom kontakty z dziećmi dla wielu kobiet dziecko jest kartą przetargową - Płacisz ile chcę to widzisz dziecko a jeśli nie to walcz o każde spotkanie. Dziecko jest traktowane jak bankomat. Takimi sprawami powinien zająć się minister Ziobro bo to zwyczajne wyłudzenia. Najgorsze jest to że nie zawsze mąż jest winien rozpadu związku ale w 90 % przypadków właśnie prawnicy doradzają rozwiedzionym kobietom takie zachowania. W jedną stronę działa tylko prawo? Minister obiecał i słowa dotrzymał ścigać alimenciarzy ale to ci którzy wcale nie płacili lub robili uniki ale są też uczciwi ojcowie którzy płacą a są okradani przez byłe partnerki w świetle prawa. Będąc sprawiedliwym należy również zrobić porządek z kobietami które czasem same przyczyniły się do rozpadu związku lub zwyczajnie złapały faceta na dziecko i żyją w wolnych związkach a traktują alimenty jako źródło utrzymania.Same są stałymi klientkami salonów kosmetycznych, fryzjerskich siłowni chodzą w drogich ciuchach i jeżdżą drogimi samochodami zarejestrowanymi na któregoś z rodziców. Nawet dobrze prosperujące firmy przepisują na rodziców żeby udawać jakie to one biedne. Jestem mężatką z dwójką dzieci i pracujemy oboje z mężem a nie stać mnie na prowadzenie takiego życia jak moje rówieśniczki"samotne matki" które udają poszkodowane i całe społeczeństwo im współczuje nie znając prawdy o nich. Znam bardzo wiele młodych kobiet które właśnie w taki sposób wyciągają jak najwyższe alimenty po pretekstem różnych fikcyjnych zakupów dla dzieci wymyślonych zajęć pozaszkolnych na które tylko zapiszą dzieci żeby dostać zaświadczenie do sądu a potem wcale nie korzystają aż do następnej rozprawy o alimenty. Moje koleżanki "samotne matki" żebrzą u mnie o każdy paragon z ubrań które zakupiłam swoim dzieciom raz nawet się pobiły która była pierwsza... Jedna chciała wymusić na mnie abym na jej nazwisko wzięła fakturę od rehabilitanta gdzie chodzę z córką ze względu na wadę postawy. W tedy nie wytrzymałam i wykrzyczałam wszystkim pozostałym co o nich myślę. One roześmiały mi się w twarz nazywając mnie niezaradną... Ogromnym błędem jest okazywanie w sądzie tylko paragonów nie faktur imiennych + zdjęcie dziecka w ty ubraniu którego dotyczy faktura. Paragony można wziąć przy kasie w każdym sklepie bo nie każdy je bierze lub dostać od znajomego nie jest to żaden problem. Sklepy nie powinny też wystawiać faktur na podstawie paragonu tylko w momencie zakupu tak jak robią to apteki. Na takie zachowania jest społeczne przyzwolenie i nikt nie porusza tego tematu i nic z tym się nie robi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • zero(2016-05-10 22:49) Zgłoś naruszenie 271

  odnoszę wrażenie że nie istotne jest to kiedy dziecko się usamodzielni. Lecz to czy sąd uzna ten fakt kierując się paragrafami które pozwalają na widzi mi się. Gdzie tu prawo i sprawiedliwość.? Prawo Robina Hooda ze Shrecka. a sprawiedliwość Janosika.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Marek(2015-08-27 18:08) Zgłoś naruszenie 234

  Darmowy poradnik jak unikąć egzekucji komorniczej płaconych w terminie alimentów znajdziesz tutaj (link) Komornik zarabia średnio 46.000 zł mieisęcznie ile ma Twoje dziecko??? . Pogoń chama rodzica i durnia komornika... http://wydaje.pl/e/poradnik-czyli-jak-pozbylem-sie-egzekucji-komorniczej2

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Roman W.(2016-03-19 08:25) Zgłoś naruszenie 222

  Wszystko jest do wygrania .....moja corka jest zameldowana w polsce mieszkala u matki kilka lat w niemczech gdzie powinna chodzic do szkoly no niestety od 18 roku zycia nie chodzila ....w wieku 21 lat wrocila do polski i rozpoczela nauke w CKU niepowiedziala slowa ze jest w polsce tylko ze mieszka w niemczech .zlozylem pozew o uchylenie bo dowiedzialem sie ze w niemczech przez 3 i pol roku wogole sie nieuczyla - wierzylem na slowo jej matce nie zadalem zadnych zaswiadczen. Teraz ma 23 lata i chodzi do drugiej klasy liceum wieczorowego tzn sroda 4 godziny i sobota 4 ....trwalo to wszystko ponad rok bo corka nie dostarczala zadnych zaswiadczen z niemieckiej szkoly o przebiegu nauki no i sprawa sie zakonczyla......takze placacy alimenty nie wierzcie na slowo ...... dziecku a tym bardziej drugiemu rodzicowi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • to były piekne lata;](2015-04-27 21:24) Zgłoś naruszenie 14122

  Ja to darłam kasę do 30 lat ,zawsze była jakaś kasa dodatkowa na imprezki .ojciec tyrał na 3 etaty.

  Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
 • rys(2015-01-22 21:10) Zgłoś naruszenie 1242

  Moja córka ukończyła 26 lat,studia dzienne z tytułem magistra,podjeła nowy kierunek studiów i chce podwyżki alimentów

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • roman w.(2014-12-18 00:48) Zgłoś naruszenie 128

  place alimenty na corke ktora ma 22 lata , od tego roku tzn 2014rozpoczela nauke w szkole dla doroslych w pierwszej klasie liceum ogolnoksztalcacego do tej pory mieszkala wraz z matka na terenie niemiec gdzie co roku rozpoczynala nauke od pierwszej klasy i niekonczyla jej .za kazdym razem nieotrzymywalem zadnego zaswiadczenia pomimo wielu prosb obecnie corka uczy sie w polsce i twierdzi ze moge sobie zadzwonic i ustalic czy chodzi do szkoly

  Odpowiedz
 • Stanisław(2014-11-16 11:18) Zgłoś naruszenie 102

  Czy dziecko ( 23lata), na które płacę alimenty jest do czegoś zobowiązane względem ojca , np. do utrzymywania ze mną kontaktów rodzinnych.
  Co znaczy stwierdzenie w wyroku o alimenty :
  sąd zobowiązuje się nałożyć na rzecz powódki , alimenty płatne do jej rąk ( do rąk własnych , czy przelew , czy inną formę płatności)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!