13,2 mln USD odszkodowania za niesłuszne skazanie. Zobacz, ile państwo może stracić na pomyłkach wymiaru sprawiedliwości

W mediach często pojawiają się informacje dotyczące milionowych roszczeń wysuwanych przez poszkodowanych za niesłuszny areszt bądź skazanie. Przygotowaliśmy zestawienie najgłośniejszych spraw, w których pokrzywdzeni przez błędy wymiaru sprawiedliwości domagali się odszkodowania i zadośćuczynienia za doznane krzywdy.

 • <strong>15,5 mln USD – niehumanitarne traktowanie i 22 miesiące w izolatce</strong><br><br>
Skazany za prowadzenie pojazdów pod wpływem środków odurzających Stephen Slevin spędził 22 miesiące w izolatce więzienia w Nowym Meksyku. Slevina zaniedbywano do tego stopnia, że musiał sam dokonać zabiegu usunięcia zęba. Nie pozwalano mu także korzystać z prysznica, co przyczyniło się u niego do rozwoju grzybicy.
 • <strong>13,2 mln USD – morderstwo, którego nie popełnił</strong><br><br>

13 lat niesłusznie spędzonych za kratkami kosztowało USA 13,2 mln USD. David Ayers został skazany za morderstwo 76-letniej Dorothy Bronw. Kobietę znaleziono martwą we własnym mieszkaniu, rozebraną od pasa w dół z wieloma ranami na ciele. Po 13 latach od wydania skazującego wyroku sąd uznał, że policjanci naruszyli prawa obywatelskie mężczyzny poprzez fałszowanie dowodów w sprawie.
 • <strong>8 mln USD – 24 lata w więzieniu</strong><br><br>

Władze Long Beach w Kalifornii wypłaciły prawie 8 mln USD odszkodowania mieszkańcowi tego miasta Thomasowi Lee Goldesteinowie. Obywatel USA spędził 24 lata w więzieniu za morderstwo, którego nie popełnił. Goldstain uznany został za winnego zabójstwo handlarza narkotyków na podstawie fałszywych zeznań świadka. W 1980 r. sąd skazał go na dożywocie.
 • <strong>1,25 mln USD – 24 lata za kratkami</strong><br><br>
Sąd w Maiami przyznał odszkodowanie w wysokości 1,25 mln USD mieszkańcowi stanu Floryda Jerome Alanowo Crotezowi za odsiadkę 24 lat w więzieniu za przestępstwa, których nie popełnił.
Croteza skazano w 1982 r. na 130 lat więzienia za uprowadzenie i zgwałcenia dwóch kobiet. Dopiero w 2006 r. dokonano analizy śladów DNA, co pozwoliło uniewinnić niesłusznie skazanego obywatela USA.
 • <strong>17 mln zł żądał oskarżony o zabójstwo</strong><br><br>
17 mln zł za prawie trzy lata niesłusznego aresztu domagał się Zbigniew G. Mężczyzna oskarżony został o zabójstwo kobiety, od której wynajmował mieszkanie. Niesłusznego aresztowania dokonano w 2005 roku.
 • <strong>13,5 mln zł żądał były prezes rafinerii Trzebinia</strong><br><br>Za kilka miesięcy spędzonych w areszcie Grzegorz Ś. - były prezes rafinerii Trzebinia żądał 13,5 mln zł.
 • <strong>7.	5 mln zł - żądanie zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie</strong><br><br>
Mieszkaniec Lubartowa, Paweł Guz, domagał się 5 mln zł odszkodowania za niesłuszne aresztowanie. W 2007 roku został podejrzany o zamordowanie kolegi. Prokuratura ostatecznie uznała jednak, że jest niewinny.
 • <strong>1 mln zł – odszkodowanie dla Witolda Oleksiuka, byłego prezes Banku Gospodarki Żywnościowej</strong><br><br>
Witodl Olesiuk oskarżony został o korupcję. Miał przyjąć łącznie 16 łapówek w zamian za przyznawanie kredytów lub odraczanie ich spłaty. W celi spędził dwa lata. Od państwa domagał się 2 mln zł zadośćuczynienia i 350 tys. zł odszkodowania. Ostatecznie, jak orzekł sąd, na konto niesłusznie aresztowanego trafiło ponad 1 mln zł.
 • <strong>273 tys. zł – najwyższe odszkodowanie w Polsce do 2006 roku</strong>
W 2006 r. warszawski sąd przyznał najwyższe wtedy odszkodowanie za niesłuszne aresztowanie w sprawie kryminalnej. Pokrzywdzony w areszcie spędził niesłusznie 26 tygodni.
statystyki

Komentarze (1)

 • IUDEX(2014-03-27 08:09) Zgłoś naruszenie 00

  Omyłki sądowe były są i będą na całym świecie. Polska nie jest wyjątkiem. Jest ich mniej gdy zachowana jest gwarancja pełnej kontradyktoryjności w procesach i łatwy dostęp do pomocy prawnej.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!