statystyki

Bezpodstawne akty oskarżenia: pochopne zarzuty uderzą w budżet państwa?

autor: Ewa Ivanova18.07.2014, 16:00
Część karnistów postuluje też wprowadzenie możliwości zaskarżenia postanowienia o postawieniu zarzutów

Część karnistów postuluje też wprowadzenie możliwości zaskarżenia postanowienia o postawieniu zarzutówźródło: ShutterStock

Odżywa idea wprowadzenia odpowiedzialności Skarbu Państwa za bezpodstawne akty oskarżenia. Taki pomysł znalazł się m.in. w projekcie nowelizacji k.p.k. autorstwa posłów PSL

W procedurze karnej istnieje możliwość dochodzenia odszkodowań z budżetu za niesłuszne skazania, zatrzymania, areszty tymczasowe i zastosowanie środków zabezpieczających. Dla wielu to jednak za mało.

– Do wymiaru sprawiedliwości trzeba przykładać te same kryteria co do lotnictwa. Standardem powinno być zero wypadków – mówił prof. Leszek Balcerowicz na łamach DGP.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • róbmy swoje(2014-07-19 08:49) Zgłoś naruszenie 00

  Wielu wydaje się że mogą być ekspertami od wszystkiego. Pan Balcerowicz niech zajmuje się finansami a nie doktryną prawa karnego i procesem. Prawo karne wydaje się być takie proste, ale to tylko pozory. Nie raz zdarzają się takie casusy że głowa boli. Proces panie Balcerowicz bazuje głównie na świadkach, a ci potrafią często zmieniać swe zeznania. To nie maszyna.
  A co do odpowiedzialności swym majątkiem prokuratora to przypominam, że prokurator nie występuje w swym imieniu jako osoba fizyczna ale z ramienia Państwa. Ma odpowiadać całym majątkiem, to powodzenia, będziecie chętnych do prokuratury siatką na ulicach łapać. No chyba że ich zadania przejmą przemądrzali publicyści, finansiści, politycy.

  Odpowiedz
 • mnmnmn(2014-07-19 11:10) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Profesorze Balcerowicz
  Pan jako do niedawna czynny polityk, minister, wicepremier ponosi zdecydowanie większą odpowiedzialność za różne takie wyroku. Są w pierwszym rzędzie konsekwencją różnej interpretacji źle stanowionego prawa, a to Wasze czyli polityków działanie.
  Jeżeli lekceważycie w procesie ustawodawczym różne krytyczne uwagi, że coś jest niejasne i może być różnie interpretowane to się nie dziwcie.

  Odpowiedz
 • qwera(2014-07-18 20:48) Zgłoś naruszenie 00

  Balcerowicz to ostatnio spec od wymiaru sprawiedliwości. Z całym szacunkiem dla tego pana niech się zajmuje nadal ekonomią, bo na prawie to jemu się wydaje, że się zna, jak zresztą większości polaków.

  Odpowiedz
 • cvv(2014-07-18 23:05) Zgłoś naruszenie 00

  Pewnie że odpowiedzialność skarbu państwa jest bez sensu. Odpowiadać powinien prokurator całym swoim majątkiem. Przynajmniej dopóty, dopóki takie prokuratorskie wypryski jak ten odwzorowany w filmie Układ zamknięty pozostają potem bezkarne i ze wszystkimi przywilejami.

  Odpowiedz
 • Ab Ovo(2014-07-18 23:38) Zgłoś naruszenie 00

  Postulat jest słuszny i racjonalny. Pomyłka jednego to trauma drugiego. Niech się ubezpieczą od błędów. Skoro są funkcjonariuszami to za nich odpowiedzialność finansową ponosi SP - regresem nich ściąga od prokuratora który w sposób oczywisty zawinił. Wszak nie każde uniewinnienie jest błędem prokuratora!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane