statystyki

Bezpodstawne akty oskarżenia: pochopne zarzuty uderzą w budżet państwa?

autor: Ewa Ivanova18.07.2014, 16:00
Część karnistów postuluje też wprowadzenie możliwości zaskarżenia postanowienia o postawieniu zarzutów

Część karnistów postuluje też wprowadzenie możliwości zaskarżenia postanowienia o postawieniu zarzutówźródło: ShutterStock

Odżywa idea wprowadzenia odpowiedzialności Skarbu Państwa za bezpodstawne akty oskarżenia. Taki pomysł znalazł się m.in. w projekcie nowelizacji k.p.k. autorstwa posłów PSL

W procedurze karnej istnieje możliwość dochodzenia odszkodowań z budżetu za niesłuszne skazania, zatrzymania, areszty tymczasowe i zastosowanie środków zabezpieczających. Dla wielu to jednak za mało.

– Do wymiaru sprawiedliwości trzeba przykładać te same kryteria co do lotnictwa. Standardem powinno być zero wypadków – mówił prof. Leszek Balcerowicz na łamach DGP.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • róbmy swoje(2014-07-19 08:49) Zgłoś naruszenie 00

  Wielu wydaje się że mogą być ekspertami od wszystkiego. Pan Balcerowicz niech zajmuje się finansami a nie doktryną prawa karnego i procesem. Prawo karne wydaje się być takie proste, ale to tylko pozory. Nie raz zdarzają się takie casusy że głowa boli. Proces panie Balcerowicz bazuje głównie na świadkach, a ci potrafią często zmieniać swe zeznania. To nie maszyna.
  A co do odpowiedzialności swym majątkiem prokuratora to przypominam, że prokurator nie występuje w swym imieniu jako osoba fizyczna ale z ramienia Państwa. Ma odpowiadać całym majątkiem, to powodzenia, będziecie chętnych do prokuratury siatką na ulicach łapać. No chyba że ich zadania przejmą przemądrzali publicyści, finansiści, politycy.

  Odpowiedz
 • mnmnmn(2014-07-19 11:10) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Profesorze Balcerowicz
  Pan jako do niedawna czynny polityk, minister, wicepremier ponosi zdecydowanie większą odpowiedzialność za różne takie wyroku. Są w pierwszym rzędzie konsekwencją różnej interpretacji źle stanowionego prawa, a to Wasze czyli polityków działanie.
  Jeżeli lekceważycie w procesie ustawodawczym różne krytyczne uwagi, że coś jest niejasne i może być różnie interpretowane to się nie dziwcie.

  Odpowiedz
 • qwera(2014-07-18 20:48) Zgłoś naruszenie 00

  Balcerowicz to ostatnio spec od wymiaru sprawiedliwości. Z całym szacunkiem dla tego pana niech się zajmuje nadal ekonomią, bo na prawie to jemu się wydaje, że się zna, jak zresztą większości polaków.

  Odpowiedz
 • cvv(2014-07-18 23:05) Zgłoś naruszenie 00

  Pewnie że odpowiedzialność skarbu państwa jest bez sensu. Odpowiadać powinien prokurator całym swoim majątkiem. Przynajmniej dopóty, dopóki takie prokuratorskie wypryski jak ten odwzorowany w filmie Układ zamknięty pozostają potem bezkarne i ze wszystkimi przywilejami.

  Odpowiedz
 • Ab Ovo(2014-07-18 23:38) Zgłoś naruszenie 00

  Postulat jest słuszny i racjonalny. Pomyłka jednego to trauma drugiego. Niech się ubezpieczą od błędów. Skoro są funkcjonariuszami to za nich odpowiedzialność finansową ponosi SP - regresem nich ściąga od prokuratora który w sposób oczywisty zawinił. Wszak nie każde uniewinnienie jest błędem prokuratora!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane