Zobacz najważniejsze zmiany w prawie w 2014 roku

Reforma kodeksu postępowania karnego, zmiany w prawie budowlanym czy ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi – zaczną obowiązywać w nachodzącym roku kalendarzowym. Co zmieni się w prawie w 2014 roku? Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych zbliżających się reform.

Więzień

żródło: ShutterStock

Izolacja przestępców: kto nie wyjdzie na wolność

Jeszcze przed nowym rokiem zaczną obowiązywać przepisy Ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Akt został podpisany przez prezydenta i również przez niego zostanie skierowany do TK w ramach kontroli następczej.

Ustawa dotyczy postępowania wobec sprawców najcięższych przestępstw, skazanych w czasach PRL na karę śmierci. W 1989 r. osobom tym zamieniono wyroki na 25 lat pozbawienia wolności, a więc już w 2014 r. opuszczą zakłady karne.

Podstawowym celem ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. jest wprowadzenie do krajowego porządku prawnego nowych postpenalnych środków zabezpieczających w postaci nadzoru prewencyjnego albo umieszczenia w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. Wprowadzenie nowych rozwiązań ma służyć ochronie społeczeństwa poprzez nadzorowanie albo izolowanie osób, które, odbywając karę pozbawienia wolności, wykazują zaburzenia psychiczne w postaci upośledzenia umysłowego, zaburzenia osobowości albo zaburzenia preferencji seksualnych.

Kogo izoluje prawo?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!