« Powrót do artykułu

W dużej wspólnocie mieszkaniowej decyduje większość

Wspólnota mieszkaniowa, do której należy pan Stefan, podjęła większością głosów decyzję o dociepleniu strychów i fundamentów wspólnotowych budynków. Wykonano audyt energetyczny, by mogła się ubiegać o kredyt termomodernizacyjny. Udało się, ale w wyniku analiz zmieniono decyzję: by termomodernizacja miała sens, docieplane będą także sufity piwnic. – Część mieszkańców, w tym również jam nie chce udostępniać piwnic – pisze pan Stefan. – Po dociepleniu sufitów ciasne i tak pomieszczenia zmniejszą się jeszcze bardziej, poza tym obawiamy się, że po takim remoncie piwnice będą za ciepłe. Czy możemy nie wpuścić ekipy remontowej? – pyta czytelnik.

nieruchomości, pieniądze, dom, budynek, nieruchomość

żródło: ShutterStock

Zaskarżenie uchwały wspólnoty nie powoduje zatrzymania jej skutków, chyba że sąd wstrzyma jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • Arek"Aiwa-Platz"(2013-06-22 14:47) Zgłoś naruszenie 00

  no a w przypadku dokładnie SIEDMIU lokali?

  Odpowiedz
 • :)(2013-06-24 09:36) Zgłoś naruszenie 00

  ...a w małych wspólnotach decyduje mniejszość...panie autorze artykułu :)

  Odpowiedz
 • :)(2013-06-24 09:56) Zgłoś naruszenie 00

  Otóż w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu i budynkach poniżej 7 mieszkań mają zastosowanie przepisy KC nie zaś ustawy o własności lokali. KC traktuje, iż w sytuacjach kiedy współwłaściciele decydyją się na podjecie czynności względem rzeczy wspólnej przekraczającej czynności zwykłego Zarządu a taką może być wspomniane docieplenie wymagana jest jednomyślnośc udziałowców. W przypadku braku jednomyślności dla podjęcia decyzji zawsze jeszcze pozostaje Sąd dla zdecydowanej np większości.

  Odpowiedz
 • właściciel(2013-06-24 18:57) Zgłoś naruszenie 00

  Ależ oczywiście! Prawda! Prawda!

  Odpowiedz
 • dana(2013-07-26 15:39) Zgłoś naruszenie 01

  co należy rozumieć pod pojęciem " większość" w dużej wspólnocie?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!