statystyki

Można powiększyć mieszkanie o część podzielonego poddasza

autor: Michał Culepa11.12.2018, 18:00
SN przypomniał, że już we wcześniejszym orzecznictwie dopuszczano takie sytuacje.

SN przypomniał, że już we wcześniejszym orzecznictwie dopuszczano takie sytuacje.źródło: ShutterStock

Sąd nie może odmówić wpisu do księgi wieczystej zmian własności, będących pokłosiem przebudowy i podziału strychu, który wcześniej był częścią wspólną budynku – uznał Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy była przebudowa jednej ze śródmiejskich kamienic w Warszawie. Zarządzająca budynkiem wspólnota mieszkaniowa i wszyscy właściciele mieszkań zdecydowali – przy okazji remontu – o lepszym wykorzystaniu poddasza. Miało zostać odnowione i podzielone na mniejsze pomieszczenia, które później miały zostać nabyte przez właścicieli mieszkań znajdujących się na ostatnich piętrach. Po zakończonej przebudowie pojawił się problem – sąd wieczysto księgowy odmówił skorygowania księgi wieczystej, argumentując, że zmiana miałaby objąć część wspólną nieruchomości, a ta jest wyłączona z obrotu (bo użytkują ją wszyscy lokatorzy).

Apelacja wnioskodawców została oddalona, ale Sąd Najwyższy nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. W uzasadnieniu wskazał, że co prawda współwłasność części wspólnej budynku ma charakter przymusowy, nie oznacza to jednak, że nigdy nie można dokonywać przesunięć na rzecz właścicieli lokali. Dotyczy to w szczególności przypadków przebudowy.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane