statystyki

Można powiększyć mieszkanie o część podzielonego poddasza

autor: Michał Culepa11.12.2018, 18:00
SN przypomniał, że już we wcześniejszym orzecznictwie dopuszczano takie sytuacje.

SN przypomniał, że już we wcześniejszym orzecznictwie dopuszczano takie sytuacje.źródło: ShutterStock

Sąd nie może odmówić wpisu do księgi wieczystej zmian własności, będących pokłosiem przebudowy i podziału strychu, który wcześniej był częścią wspólną budynku – uznał Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy była przebudowa jednej ze śródmiejskich kamienic w Warszawie. Zarządzająca budynkiem wspólnota mieszkaniowa i wszyscy właściciele mieszkań zdecydowali – przy okazji remontu – o lepszym wykorzystaniu poddasza. Miało zostać odnowione i podzielone na mniejsze pomieszczenia, które później miały zostać nabyte przez właścicieli mieszkań znajdujących się na ostatnich piętrach. Po zakończonej przebudowie pojawił się problem – sąd wieczysto księgowy odmówił skorygowania księgi wieczystej, argumentując, że zmiana miałaby objąć część wspólną nieruchomości, a ta jest wyłączona z obrotu (bo użytkują ją wszyscy lokatorzy).

Apelacja wnioskodawców została oddalona, ale Sąd Najwyższy nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. W uzasadnieniu wskazał, że co prawda współwłasność części wspólnej budynku ma charakter przymusowy, nie oznacza to jednak, że nigdy nie można dokonywać przesunięć na rzecz właścicieli lokali. Dotyczy to w szczególności przypadków przebudowy.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane