« Powrót do artykułu

Właściciele odzyskają grunty. Kto wypłaci odszkodowania działkowcom?

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego otworzył drogę do oddawania dawnym właścicielom znacjonalizowanych terenów. Stworzył jednak problem, kto ma zapłacić odszkodowania użytkownikom ogródków działkowych.

Ogródek

żródło: ShutterStock

Działkowicz podlewający ogród

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (6)

 • piki(2012-07-29 12:23) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego pomija się opcję sprzedaży terenów które nie są objęte roszczeniami reprywatyzacyjnymi ich użytkownikom czyli działkowcom. Nie dziwi was to? Przecież to najprostsze rozwiązanie. Tu się coś szykuje na boku i potem postawia działkowców przed tzw. faktem dokonanym.

  Odpowiedz
 • eeeww(2012-07-19 11:24) Zgłoś naruszenie 00

  Po co tworzyć prawo jezeli potem potrzebny jest trybunał ? To kto towrzy w tym kraju prawo nie obrażając panie sprzątaczki , sklepowe czy jacyś niewydarzeni prawnicy??
  Przy tych wszystkich sprawach a załaszcza przy tym wyroku trybunału( na czyje zamówienie został wydany?) przypomina się to powiedział kiedyś naczelny mi mi chnik"' Teraz k..wa my!" Chyba tylko o to chodziło tak to wyglada z perspektywy czasu. Wcale nie chodziło o "masy pracujące" Bolek i Włodek sie dogadali... Szkoda słów

  Odpowiedz
 • cd(2012-07-19 11:07) Zgłoś naruszenie 00

  Ostatnio Orzeczenia Trybunału są dziwne a to ostatnie wygląda na orzeczenie Trybunału Szacher -Macher a nie Trybunału Konstytucyjnego. Branickim, Rzewuskim i zdrajcom Jankielom dziwnie chętnie przywracają włości, zwykły obywatel swoimi prawami może sobie podetrzeć... ot i takie to wyroki.

  Odpowiedz
 • Obkuty(2012-07-19 12:46) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem gościem z innej bajki.Trybunał zamierza zrobić to samo, co z lokatorami prywatnych kamienic i odzyskującymi swoje nieruchomości właścicielami. W ustawie z 1994 o ochronie lokatorów "ugotowano" obie strony, chroniąc Skarb Państwa przed odszkodowaniami i gminy, przed zapewnianiem lokali zamiennych dla takich lokatorów.Skutkowało to i skutkuje do dzisiaj klinczem prawnym, pomiędzy obiema stronami, pomimo, że obie strony najmniej tu zawiniły.

  Czyli reasumując, uważajcie działkowcy, czy w ogóle Was poinformują, że w sprawie Waszej działki, toczy się postępowanie reprywatyzacyjne, na rzecz osoby fizycznej. Następnie uważajcie, bo nagle znajdzie się były właściciel, któremu będziecie musieli zapłacić bardzo wysoki opłatę za dzierżawę działki.
  A następnie znajdą zastosowanie przepisy, o usunięciu bezumownego dzierżawcy działki, bez odszkodowania.O wszystkim powinniście być informowani i Wasza decyzja powinna posiadać alternatywę wyboru, a nie być bezalternatywna.

  Taki garnitur Wam szyją, analogiczny do lokatorów prywatnych kamienic.Brońcie się przed tym.Jestem zwolennikiem reprywatyzacji, ale w europejskich standardach.

  Odpowiedz
 • Irena Anna(2012-07-23 07:39) Zgłoś naruszenie 00

  Kieduś Załowałam że nie mam działki. Teraz jestem z tego zadowolona.Moim zdaniem to nie państwo powinno płacić działkowcom odszkodowania ale ten kto działkę przejmuje. Istotny jest tu fakt, że zanim powstały zadbane działki, był to zwykly kawałek ziemi.W tej sytuacji spadkobiercy domagający się zwrotu ziemi, powinni zwrócić wszystkie koszty poniesione przez działkowca ponieważ dzięki jego pracy wzbogacili się. Działkowcy działali zgodnie z obowiązującym wówczas prawem. w dobrej wierze.Za skrajnie nielogiczny uważam pomysł aby państwo płaciło działkowcom odszkodowania wyręczając w tym tych ktorzy powinni to robić.

  Odpowiedz
 • js(2013-07-17 22:45) Zgłoś naruszenie 00

  D Z I A D O ST W O!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!