« Powrót do artykułu

Planowanie rozpraw pozostaje fikcją. Oto reguła, która stała się wyjątkiem

Po wejściu w życie reformy sądy wspólnie ze stronami miały planować przebieg procesu. Ale posiedzenia przygotowawcze temu służące można policzyć na palcach jednej ręki.

 • Od 7 listopada 2019 r. posiedzenie przygotowawcze jest obligatoryjne (art. 205[4] par. 1), ale zgodnie z par. 3 tego przepisu przewodniczący może pominąć ten etap
statystyki

Komentarze (4)

 • Legart(2020-02-03 09:13) Zgłoś naruszenie 132

  Uwaga druga: na naszych oczach dzieje się zamknięcie drogi do uzyskania prawomocnego orzeczenia. Z winy nowelizacji art. 139 kpc. Długość statystyczna trwania sprawy od wniesienia do zakończenia STRUKTURALNIE wydłuża się o pół roku. Poziom niedoręczania w trybie zwykłym zbliża się do prawie pełnego niedoręczenia pisma pierwszego tam, gdzie pozwany jest konsument. 80% doręczeń - przez Komornika. W tej chwili wydaje się, że ten system nie działa - i mimo wielkich nakładów sił i środków - nie ma prawa zadziałąć. Wyprodukowaliśmy sobie struktoralną przewlekłość postępowań i zamknięcia na długie miesiące możliwości legalnej egzekucji długów.

  Odpowiedz
 • Legart(2020-02-03 09:05) Zgłoś naruszenie 60

  Jak Koledzy pamiętają, pisałem przed uchwaleniem nowelizacji, że to rozwiązanie z pewnością nie zadziała. Uchwalono licząc, że będzie inaczej. Oczywiście rację miałem JA (hurra, jetem z siebie dumny... jak Kasandra - wieszczka, której nikt nie słucha). Sprawa jest prosta: posiedzenie przygotowawcze jest ZMARNOWANYM TERMINEM. Nie można na nim zrobić NICZEGO, czego by się nie dało zrobić na pierwszym posiedzeniu. Za to można skomplikować bieg sprawy, je rozpisując.

  Odpowiedz
 • hans(2020-02-03 21:13) Zgłoś naruszenie 10

  Postępowanie przygotowawcze, wróć posiedzenie przygotowawcze... czuć tu myśl prokuratorską :) ah jaka piękna katastrofa.

  Odpowiedz
 • d..pa(2020-02-06 00:07) Zgłoś naruszenie 00

  jeszcze większy bubel to potrącenie z 203 [1] powodzenie w potrąceniach o dziłą spadku czy zniesienie współwłasności co jest niewykonalne w praktyce

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!