« Powrót do artykułu

Nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w trzech słowach: Będzie znacząco drożej

Koszty sądowe to pierwsza („To już przy wnoszeniu pozwu mam płacić?”) i jedna z najistotniejszych („Panie mecenasie, czemu w tym sądzie tak drogo z opłatami?”) bariera w dostępie do sądu.

pieniądze 1

żródło: ShutterStock

Koszty sądowe to pierwsza („To już przy wnoszeniu pozwu mam płacić?”) i jedna z najistotniejszych („Panie mecenasie, czemu w tym sądzie tak drogo z opłatami?”) bariera w dostępie do sądu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (7)

 • jaa(2019-06-13 11:54) Zgłoś naruszenie 106

  Na marginesie należy tylko zauważyć, że koszty muszą być. Wtedy strona się zastanawia, czy warto. To powinna być zapora dla pieniaczy (często nie jest,bo sądy z niewiadomych powodów zwalniają pieniaczy z kosztów sądowych). Obywatele mają prawo do sprawnego wymiaru sprawiedliwości, a przy niskich opłatach. Zapłaci ostatecznie przegrywający. Inna rzecz, że powinniśmy rozbudować instytucje rozwiązujące spory na etapie przedsądowym. Np. wszelkie reklamacje powinny być najpierw poddane mediacji np. PIH-u. Może należałoby ustalić mniejsze opłaty dla konsumentów w określonych kategoriach spraw, przy czym ustalić, że w przypadku przegranej przedsiębiorca ponosi wielokrotność tej opłaty (np. przy reklamacji butów- opłata od pozwu dla konsumenta- 30 zł, jeśli uzasadniona- dla przedsiębiorcy obowiązek zwrotu konsumentowi 30 zł i uiszczenia na Skarb Państwa 300 zł (dziesięciokrotność). Dobrze byłoby, żeby każdy wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych był wysyłany do urzędu skarbowego (niezależnie czy delikwent byłby zwolniony z kosztów czy nie, nie powinno to mieć wpływu na przebieg postępowania). Tam system losowałby ileś procent wniosków do sprawdzenia. Podałeś nieprawdę- licz się z odpowiedzialnością karną. Wiele można pewnie zmienić....

  Odpowiedz
 • Cezary(2019-06-13 11:14) Zgłoś naruszenie 93

  A Pan Prezes Jarek obiecywał w 2018 r., że w roku wyborczym żadnych podwyżek nie będzie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dan(2019-06-13 19:03) Zgłoś naruszenie 83

  Jak zawsze chodzi o to, żeby prawo do sądu mieli tylko bogaci. Biedota jest tylko od płacenia podatków na funkcjonowanie wymiaru, przepraszam za wyrażenie, sprawiedliwości.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nico(2019-06-13 18:59) Zgłoś naruszenie 63

  Od powstania tej konstytucji, konstytucja jest olewana przez władzę. Służy do udowadniania dlaczego społeczeństwu nic się nie należy oprócz posłuszeństwa władzy i dlaczego władzy należy się wszystko co chce władze lub jej kolesie. Demokracja, suweren, gospodarka rynkowa.... puste frazesy. Jak jakiś obywatel zauważy, że coś by mu się należało na podstawie przepisów konstytucji, to zaraz dziesięciu mędrków w prawie przekonuje, że nie potrafi czytać, bo czyta wprost, a oni odczytują przepisy między linijkami.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!