« Powrót do artykułu

Ławnicy w Sądzie Najwyższym – eksperyment teoretyczny czy procesowy ?

W dniu 30 maja 2019 r. zostali zaprzysiężeni w Sądzie Najwyższym ławnicy, stosownie do wymogów nowej ustawy o Sądzie Najwyższym (z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym, Dz.U. 2018 r. poz. 5, z późń zm.). Obowiązek przyjęcia ślubowania i zorganizowania szkolenia ławnikom Sądu Najwyższego ustawodawca powierzył Pierwszemu Prezesowi SN (art. 63 ustawy). W dniach 30-31 maja Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego zorganizował szkolenie dla ławników Sądu Najwyższego na temat skargi nadzwyczajnej oraz postępowania dyscyplinarnego. Udział ławników Sądu Najwyższego w szkoleniu jest obowiązkowy (art. 63 § 6 ustawy).

Sąd Najwyższy

żródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • echhhhh ułańska fantazja legislatora(2019-05-31 18:43) Zgłoś naruszenie 100

    Bez sensu. Będzie rozprawa z "wazonami". Przecież taki ławnik nie ma żadnych szans w dyskusji z zawodowymi sędziami. Żeby rozmowa była równoprawna, jako ławnik musiałby zasiadać urzędnik o określonej specjalizacji. W sprawach skarbowych - ze skarbówki, w sprawa karnych z prokuratury itd... Już widzę, jak pani Jadzia, emerytka dorabiająca w sądach, prowadzi spójną argumentację w sprawie.

    Odpowiedz
  • .(2019-06-06 18:11) Zgłoś naruszenie 00

    Lepsze wazony niż dzbany. Oh wait...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!