« Powrót do artykułu

Czy kara pozbawienia wolności jest do pogodzenia ze standardami wolności słowa?

W ostatnim czasie – na kanwie skazania dziennikarza Wojciecha Biedronia – w Polsce rozgorzała po raz kolejny debata na temat sensowności utrzymania przestępstwa zniesławienia w kodeksie karnym. Strasburski standard w odniesieniu do polskich spraw o zniesławienie nie jest jednolity, ale Europejski Trybunał Praw Człowieka systematycznie podkreśla, że kara pozbawienia wolności jest nie do pogodzenia ze standardami wolności słowa.

TSUE Europejski Trybunał Sprawiedliwości

żródło: ShutterStock

Początkowo strasburscy sędziowie wskazywali, że dolegliwości dla oskarżonego związane z procesem o zniesławienie są tak dotkliwe, że wywołują efekt mrożący, powstrzymując dziennikarzy od podejmowania kontrowersyjnych tematów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • r(2019-03-25 07:26) Zgłoś naruszenie 10

  Więzienie za słowa - to przejaw dyktatury. Wolność słowa w demokracji to priorytet. Bez tego demokracja nie ma sensu.

  Odpowiedz
 • Czy to jest mowa nienawiści?czy tylko samoobrona(2019-03-25 10:49) Zgłoś naruszenie 10

  No właśnie ,gdyby Ktoś swego czasu powiedział "zabić hitlera" to co ,moze uratował by miliony ludzi, a gdyby Ktos inny w odpowiedniej chwili powiedział (teoretycznie) "zabić ............."to może tysiące, dziesiątki tysięcy ( za to że pracowali w naprawdę szkodliwych i nieb warunkach pracy) dożywałoby by obecnie wieku emerytalnego ukradzionego Im wstecznie wprowadzona Ustawą POmostową..Kiedy się zaczyna mowa nienawiści a kończy prawo do samoobrony przeciw/bezwzględnym *********

  Odpowiedz
 • mowa miłoooości(2019-03-25 05:16) Zgłoś naruszenie 10

  Gdyby UE była demokracją, to dbałaby o wolność słowa. Tylko, że UE jest lewacką oligarchią, zmierzającą prostą ścieżką do ZSRR BIS. Więc kary więzienia za głoszenie własnych przekonań powoli stają się tu standardem. Jak to w ZSRR.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!